Kielivalinta

Valitse kieli: suomeksi på svenska in english
 

Haku

 
Tarkennettu haku   Yhteystietohaku

på svenska | in English

 Tekstin koko: a a a a 

Sisältö

« Takaisin edelliselle sivulle

20.5.2011

Professori Kari Liuhto Centrum Balticum -säätiön johtajaksi

Kari LiuhtoCentrum Balticum -säätiön hallitus on kutsunut professori Kari Liuhdon säätiön uudeksi johtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 21.5.2011.

Kari Liuhto toimii aluksi säätiön vt. johtajana nykyisen johtajan, tohtori Esko Antolan vuoden 2011 loppuun kestävän toimikauden ajan, jonka jälkeen hän ottaa tehtävän vastaan vakinaisesti. Tri Antolan sairasloma jatkuu toistaiseksi.

Professori Kari Liuhto on vuodesta 2003 lähtien toiminut Turun kauppakorkeakoulun Pan-Eurooppa Instituutin johtajana. Sitä ennen hän toimi mm. Lappeenrannan teknillisen korkeakoulun professorina. Liuhto on paitsi kansallisesti, myös kansainvälisesti arvostettu tutkija, jonka erikoisalana on Itämeren alueen talous, erityisesti investointi- ja innovaatiotoiminta Venäjällä. Liuhto tulee jatkamaan nimityksensä jälkeen myös tehtävissään Turun yliopiston kauppakorkeakoulun professorina.

Turulla asema Suomen johtavan Itämeri-kaupunkina

Centrum Balticum -säätiön hallituksen puheenjohtaja, Turun kaupunginjohtaja Aleksi Randell luonnehtii yksimielisesti tehtyä Liuhdon valintaa merkittäväksi ratkaisuksi:

– Halusimme säätiön johtoon arvostetun ja tunnustusta saaneen tutkijan, joka voi jatkaa tohtori Esko Antolan aloittamaa merkittävää työtä. Tavoitteenamme on kehittää Centrum Balticumin ympärille vahva kansallinen Itämeri-osaamiskeskus, jolla on myös aktiivinen kansainvälinen rooli. Olen vakuuttunut siitä, että Liuhdon kaudella Turun asema Suomen johtavana Itämeri-kaupunkina tulee edelleen vahvistumaan.

Puheenjohtaja Randell perää myös maan uudelta hallitukselta aloitteellisuutta Itämeri-politiikassa:

– Toivomme, että hallitus määrittäisi nykyistä selkeämmin kansalliset vastuut itämeritoimijuuden osalta. Turku ja Centrum Balticum – säätiö ovat valmiita ottamaan vastuuta EU:n Itämeristrategian toteutuksesta ja muista Itämeri-politiikan tehtävistä. Itämeren alue on aina ollut Turun kansainvälisen toiminnan keskiössä, ja näin on myös tulevaisuudessa, Randell korostaa.

Pyrkimys tiiviimpään yhteistyöhön Itämeriosaamisessa

Professori Liuhto sanoo arvostavansa kutsumistaan Centrum Balticumin uudeksi johtajaksi. Hänen mukaansa Turussa ja Lounaisessa Suomessa on erittäin paljon korkeatasoista Itämeri-osaamista, jonka tiiviimpi keskinäinen yhteistyö olisi kaikkien etu:

– Esimerkiksi yliopistoissamme tehdään laajaa tutkimustoimintaa lähes kaikilla Itämereen ja Itämeren alueeseen liittyvissä kysymyksissä, ja Turun asema myös kansainvälisenä solmukohtana on selvästi vahvistunut. Eräänä esimerkkinä tästä on ns. Turku-prosessi, jonka puitteissa kehitämme yhteistyötä eri toimijoiden – kuten Pietarin ja Euroopan komission – kanssa.

Itämeri-foorumi Turussa

Centrum Balticum ja Turun kaupunki järjestävät 19. ja 20.5. Turussa järjestyksessä neljännen Itämeri-foorumin. Professori Liuhto puhuu foorumissa perjantaina.

Centrum Balticum -säätiön hallituksessa ovat edustettuina sen perustajatahot, Turun kaupunki, Turun yliopistot, Varsinais-Suomen liitto sekä Lounais-Suomen rannikkokaupungit. Säätiön asiamiehenä jatkaa Turun yhteysjohtaja Mikko Lohikoski. Säätiön ylläpitämä Itämeri-keskus toimii Turun Itämeri-talossa Vanhalla suurtorilla.

Lisätietoja:

Lisää aiheesta:

 


suomenkielinen versio | svensk version

Sivua viimeksi päivitetty 20.5.2011 12:59 ja sivu on julkaistu 19.5.2011 11:52

   

Lisätoiminnot

Verkkopalvelun opaste | Sivukartta | Palaute ja asiointi | Tulosta sivu | Media | Tekstiversio

© 2013 Turun kaupunki | PL 355, 20101 TURKU
Käyntios. Yliopistonkatu 27a | puh. (02) 330 000 | turun.kaupunki@turku.fi