Lapset liikkeelle -lajikokeilu

Mikä Lapset liikkeelle?

  • 6-12-vuotiaille (osa tunneista soveltuu jo 5-vuotiaille)
  • harrasteliikuntaa turkulaisten liikuntaseurojen ja -yhdistysten ohjaamana
  • 3 maksutonta kokeilukertaa/ryhmä
  • ei vaadi ilmoittautumista
  • kerro tunnilla, että olet Lapset liikkeelle -kokeilija
  • syyskausi ma 4.9.-su 10.12.2017
    (vuoroja ei ole koulujen lomilla tai pyhäpäivinä)
  • vuoroilla liikutaan omalla vastuulla

Kysy lisää

Etsitkö uutta tai ensimmäistä harrastusta lapsellesi?
Lapset liikkeelle -lajikokeilu on tarkoitettu 6–12-vuotiaille, joilla ei vielä ole omaa harrastusta.

Tule kokeilemaan yhtä tai useampaa lajia. Ryhmät lähtevät liikkeelle perusteista – aikaisempaa kokemusta ei tarvita.
Mikäli innostut lajista, voit jatkaa harrastamista seuran omassa toiminnassa. Tavoitteena on, että lapselle löytyy oma harrastus!

 

Tarkasta ajantasainen lukujärjestys ja tule mukaan ryhmään!

Lukujärjestystä päivitetään kauden aikana. Osa lajeista aloittaa kauden ulkona (jalkapallo, yleisurheilu, urheilukoulu).

Maanantai

LajiSeuraIkäAikaPaikka
FreeGym tytöt ja pojatTurun Jyry10-12 v.klo 17:30-18:30Nummenpakan koulu
KidMix
Lahjan Tytöt5-7 v.klo 16:30-17:25Lahjan Tytöt, Yliopistonkatu 31
Tanssi/DanceMixLahjan Tytöt6-7 v.klo 18:10-19:05Lahjan Tytöt, Yliopistonkatu 31
Tanssi/DanceMixLahjan Tytöt8-11 v.klo 19:05-20:05Lahjan Tytöt, Yliopistonkatu 31
YleisurheilukouluTurun Weikot6-7 v.klo 17:30-19Kupittaan urheiluhalli
 Turun Weikot8-9 v.klo 17:30-19Kupittaan urheiluhalli
 Turun Weikot10-12 v.klo 17-18:30Kupittaan urheiluhalli
TaekwondoBudokwai ry6-12 v.klo 18-19Varissuon koulu

Tiistai

Laji

SeuraIkäAikaPaikka
VoimisteluLahjan Tytöt7-9 v.klo 17-18Lahjan Tytöt, Yliopistonkatu 31
UrheilukouluLahjan Tytöt5-7 v.klo 17:45-18:30Martin koulu
LiikuntaleikkikouluTurun Kisa-Veikot3-6 v.klo 17-18Rientola, Pulmussuonkatu 86
Palloilu (sisäpelikengät mukaan)FC Nations United7-9 v.klo 16-17Varissuon koulu (rajaton kokeilumäärä)
TaekwondoBudokwai ry6-10 v.klo 17:45-18:45Kamppailukeskus Budokwai,
Uhrilähteenkatu 2
 Budokwai ry11 v.-klo 18:45-19:45Kamppailukeskus Budokwai,
Uhrilähteenkatu 2
Harrastevoimistelu, Helmet MinitTurun Jyry7-9 v.klo 17-18T-talo, Vanha Hämeentie 29
Harrastevoimistelu, Helmet KidsTurun Jyry10-12 v.klo 18-19T-talo, Vanha Hämeentie 29

Keskiviikko

Laji

Seura

IkäAikaPaikka
Rytminen voimistelu, Peppi-ryhmä
(HUOM! Ilmoittaudu Ulla Meltsas 0400 467 137)
Turun Liikuntaseura3-5 v.klo 17-18Puolalan koulu
Rytminen voimistelu, Lumikit-ryhmä
(HUOM! Ilmoittaudu Ulla Meltsas 0400 467 137)
Turun Liikuntaseurayli 10 v.klo 17-19Puolalan koulu
Rytminen voimistelu, kilparyhmä
(HUOM! Ilmoittaudu Ulla Meltsas 0400 467 137)
Turun Liikuntaseurayli 8 v.klo 17:30-19:30Lintula, Eerikinkatu 7 (5 krs.)
DiskotanssiTurun Kisa-Veikot9-12 v.klo 16-17Runosmäen nuorisotalo (rajaton kokeilumäärä)
 Turun Kisa-Veikot6-8 v.klo 17-18Runosmäen nuorisotalo (rajaton kokeilumäärä)
FreeGym tytöt ja pojatTurun Jyry7-9 v.klo 18-19Nummenpakan koulu
 
Capoeiran alkeisryhmäTurun Kisa-Veikot7-12 v.klo 17-17:50Rientola, Pulmussuonkatu 86
Capoeiran jatkoryhmäTurun Kisa-Veikot7-12 v.klo 18-18:50Rientola, Pulmussuonkatu 86
YleisurheilukouluTurun Weikot10-12 v.klo 16:30-18Kupittaan urheiluhalli

Torstai

LajiSeuraIkäAikaPaikka
Futsal (sisäpelikengät mukaan)FC Nations United7-12 v.klo 16-18Varissuon koulu (rajaton kokeilumäärä)
Rytminen voimistelu, Iines-ryhmä
(HUOM! Ilmoittaudu Ulla Meltsas 0400 467 137)
Turun Liikuntaseura6-7 v.klo 16-17:30Cygnaeuksen koulu
Tanssiryhmä Fenomenales
(ei vaadita aiempaa tanssi- tai voimistelutaustaa, myös pojille)
Turun Jyry10-14 v.klo 17-18T-talo, Vanha Hämeentie 29
TaekwondoBudokwai ry6-12 v.klo 17-18Pallivahan koulu
 Budokwai ry6-10 v.klo 17-18Kamppailukeskus Budokwai,
Uhrilähteenkatu 2
 Budokwai ry11 v.-klo 18-19:15Kamppailukeskus Budokwai,
Uhrilähteenkatu 2
Maahockey (HUOM! Alkaa 12.10.2017)HC Kippari11-12 v.klo 18:30-19:30Sirkkalan koulu
VoimisteluLahjan Tytöt9-12 v.klo 19-20Lahjan Tytöt, Yliopistonkatu 31

Perjantai

LajiSeuraIkäAikaPaikka
KeilailuTurun keilailuliitto6-12 v.klo 15-16Kupittaan keilahalli (rajaton kokeilumäärä)

Lauantai

LajiSeuraIkäAikaPaikka
KidMixLahjan Tytöt6-8 v.klo 11-11:55Lahjan Tytöt, Yliopistonkatu 31
TemppukerhoLahjan Tytöt5-6 v.klo 12:05-13Lahjan Tytöt, Yliopistonkatu 31
MixTreeniLahjan Tytöt9-12 v.klo 12-13Lahjan Tytöt, Yliopistonkatu 31
Rytminen voimistelu, kilparyhmä
(HUOM! Ilmoittaudu Ulla Meltsas 0400 467 137)
Turun Liikuntaseurayli 8 v.klo 13:30-16Lintula, Eerikinkatu 7 (5 krs.)
Rytminen voimistelu, Lumikit-ryhmä
(HUOM! Ilmoittaudu Ulla Meltsas 0400 467 137)
Turun Liikuntaseurayli 10 v.klo 12-14Puolalan koulu
Rytminen voimistelu, Iines-ryhmä
(HUOM! Ilmoittaudu Ulla Meltsas 0400 467 137)
Turun Liikuntaseura6-7 v.klo 14-16Puolalan koulu

Sunnuntai

LajiSeuraIkäAikaPaikka
TelinevoimisteluPyrkivä Gymnastics9-10 v.klo 13-14Liikuntakeskus Alfa
TaekwondoBudokwai ry6-12 v.klo 15:15-16:15Haarlan koulu

HUOMIO!
Ei toimintaa syyslomalla, hiihtolomalla, pääsiäislomalla eikä pyhäpäivinä.