Kaupunginvaltuuston ryhmät

Turun kaupunginvaltuutetut ovat muodostaneet valtuustoryhmät toiminnan järjestämiseksi. Ryhmien puheenjohtajat kokoontuvat säännöllisesti käsittelemään kaupungin johtamiseen liittyviä asioita.

Puolueiden valtuutetut ja varavaltuutetut löytyvät alla olevista valtuustoryhmä -linkistä.

*valtuustoryhmien postien postitusosoitteet

Kansallinen Kokoomus

Kokoomuksen Turun Aluejärjestö
Uudenmaankatu 19A, 20700 Turku*
puh. 040 5473461
olli.manni@turku.fi

Puheenjohtaja: Olli A. Manni, puh. 040 7294 536
Varapuheenjohtajat: Pentti Huovinen ja Janika Takatalo
Sihteeri: Ville Virtanen, ville.virtanen@turku.fi
Kansallisen Kokoomuksen valtuustoryhmä

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Turun Sosialidemokraattinen Kunnallisjärjestö ry
Eerikinkatu 30, 20100 Turku*
piia.elo@turku.fi
petja.raaska@turku.fi

Puheenjohtaja: Piia Elo
Varapuheenjohtajat: Mari-Elina Koivusalo (fi) ja Toni Eklund (fi)
Sihteeri: Petja Raaska
Suomen Sosialidemokraattisen puolueen valtuustoryhmä

Vihreä liitto

Vihreän liiton Turun toimisto
Tuomaanpolku 4 A 20, 20500 Turku
puh. 050 313 9571
turku@vihreat.fi

Puheenjohtaja: Niina Ratilainen
Varapuheenjohtajat: Saara Ilvessalo ja Konsta Weber
Sihteeri: Nanna Loiske, nanna.loiske@turku.fi, puh. 045 673 2400
Vihreän liiton valtuustoryhmä

Vasemmistoliitto

Vasemmistoliiton puoluetoimisto
Hakakatu 12, 20540 Turku
puh. 045 852 3343
turunvasemmistoliitto@outlook.com

Vasemmistoliiton valtuustoryhmä
PL 355, 20101 Turku*

Puheenjohtaja: Mervi Uusitalo
Varapuheenjohtajat: Anna Mäkipää
Sihteeri: Jaakko Lindfors, puh. 040 775 1230
Vasemmistoliiton valtuustoryhmä

Ruotsalainen kansanpuolue

Auragatan 1 B vån 3, 20100 Åbo*
Puheenjohtaja: Nicke Wulff, puh. 040 670 4248
Varapuheenjohtaja: Ulla Achrén, puh. 050 401 3710
Sihteeri: Cecilia Achrén, cecilia.achren@turku.fi, puh. 040 500 5548
Ruotsalaisen kansanpuolueen valtuustoryhmä

Suomen Keskusta

Keskustan Turun valtuustoryhmä
Jarmo Laivoranta
Seulun huvilatie 15, 20900 Turku*
puh. 040 1945124
jarmo.laivoranta@turku.fi

Puheenjohtaja: Annika Saarikko
Varapuheenjohtajat: Jarmo Laivoranta
Sihteeri:  Ilona Koivunalho,  puh. 050 353 2236
Suomen Keskustan valtuustoryhmä

Perussuomalaiset

Perussuomalaisten Turun valtuustoryhmä
Turun Perussuomalaiset ry
Kärsämäentie 31, 20360 Turku*

Puheenjohtaja: Ville Tavio
Sihteeri: Liina Isto
Perussuomalaisten valtuustoryhmä

Kristillisdemokraatit

Kristillisdemokraattinen valtuustoryhmä
Ville Auvinen
Yliopistonkatu 7 C 30, 20100 Turku*
puh. 040 6704369
ville.auvinen@turku.fi

Puheenjohtaja: Ville Auvinen
Sihteeri: Kari Tynkkynen, kari.tynkkynen@turku.fi
Kristillisdemokraattien valtuustoryhmä

Sininen tulevaisuus

Turun siniset valtuustoryhmä
PL 355, 20101 Turku*
jaana.auvinen@turku.fi

Puheenjohtaja: Jaana Auvinen, puh. 040 410 7648
Sihteeri:Jaana Auvinen (fi)
Sinisen tulevaisuuden valtuustoryhmä