Kaupunginvaltuuston ryhmät

Turun kaupunginvaltuutetut ovat muodostaneet valtuustoryhmät toiminnan järjestämiseksi. Ryhmien puheenjohtajat kokoontuvat säännöllisesti käsittelemään kaupungin johtamiseen liittyviä asioita.

*valtuustoryhmien postien postitusosoitteet

Kansallinen Kokoomus

Kokoomuksen Turun Aluejärjestö
Uudenmaankatu 19A, 20700 Turku*
puh. 040 5473461
olli.manni@turku.fi

Puheenjohtaja: Olli A. Manni (fi), puh. 040 7294 536
Varapuheenjohtajat: Pentti Huovinen (fi) ja Janika Takatalo (fi)
Sihteeri: Ville Virtanen, ville.virtanen@turku.fi
Kansallisen Kokoomuksen valtuustoryhmä

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Turun Sosialidemokraattinen Kunnallisjärjestö ry
Eerikinkatu 30, 20100 Turku*
piia.elo@turku.fi
petja.raaska@turku.fi

Puheenjohtaja: Piia Elo (fi)
Varapuheenjohtajat: Berhan Ahmadi (fi) ja Päivi Pietari (fi)
Sihteeri: Petja Raaska (fi)
Suomen Sosialidemokraattisen puolueen valtuustoryhmä

Vihreä liitto

Vihreän liiton Turun toimisto
Tuomaanpolku 4 A 20, 20500 Turku
puh. 050 313 9571
turku@vihreat.fi

Puheenjohtaja: Niina Ratilainen
Varapuheenjohtajat: Saara Ilvessalo (fi) ja Konsta Weber (fi)
Sihteeri: Nanna Loiske, nanna.loiske@turku.fi, puh. 045 673 2400
Vihreän liiton valtuustoryhmä

Vasemmistoliitto

Vasemmistoliiton puoluetoimisto
Hakakatu 12, 20540 Turku
puh. 045 852 3343
turunvasemmistoliitto(a)outlook.com

Vasemmistoliiton ryhmähuone*
Linnankatu 14, 20100 Turku
johannes.yrttiaho@turku.fi

Puheenjohtaja: Johannes Yrttiaho
Varapuheenjohtajat: Pirjo Rinne (fi)
Sihteeri: Lauri Simola, lauri.simola@turku.fi
Vasemmistoliiton valtuustoryhmä

Ruotsalainen kansanpuolue

Auragatan 1 B vån 3, 20100 Åbo*
Puheenjohtaja: Nicke Wulff (fi), nicke.wulff@turku.fi,  040 670 4248
Varapuheenjohtaja: Ulla Achrén (fi), ulla.achren@turku.fi, 050 401 3710
Sihteeri: Cecilia Achrén, cecilia.achren@turku.fi, 040 500 5548
Ruotsalaisen kansanpuolueen valtuustoryhmä

Suomen Keskusta

Keskustan Turun valtuustoryhmä
Jarmo Laivoranta
Seulun huvilatie 15, 20900 Turku*
puh. 040 1945124
jarmo.laivoranta@turku.fi

Puheenjohtaja: Annika Saarikko (fi)
Varapuheenjohtajat: Jarmo Laivoranta (fi)
Sihteeri:  Ilona Koivunalho (fi),  puh. 050 353 2236
Suomen Keskustan valtuustoryhmä

Perussuomalaiset

Perussuomalaisten Turun valtuustoryhmä
Ryhmähuone, Aurakatu 2, 20100 Turku*

Puheenjohtaja: Ville Tavio
Varapuheenjohtajat:
Sihteeri: Jessica Vahtera, jessica.vahtera@turku.fi
Perussuomalaisten valtuustoryhmä

Kristillisdemokraatit

Kristillisdemokraattinen valtuustoryhmä
Ville Auvinen
Yliopistonkatu 7 C 30, 20100 Turku*
puh. 040 6704369
ville.auvinen@turku.fi

Puheenjohtaja: Ville Auvinen
Sihteeri: Kari Tynkkynen, kari.tynkkynen@turku.fi
Kristillisdemokraattien valtuustoryhmä

Turun Sininen valtuustoryhmä

Sinivalkoiset Sitoutumattomat valtuustoryhmä
Ryhmähuone, Aurakatu 2, 20100 Turku*
jaana.auvinen@turku.fi

Puheenjohtaja: Jaana Auvinen (fi), puh. 040 410 7648
Sihteeri: Mira Katajamäki, mira.katajamaki@turku.fi