Kaupunginvaltuuston ryhmät

Turun kaupunginvaltuutetut ovat muodostaneet valtuustoryhmät toiminnan järjestämiseksi. Ryhmien puheenjohtajat kokoontuvat säännöllisesti käsittelemään kaupungin johtamiseen liittyviä asioita.

*valtuustoryhmien postien postitusosoitteet

Kansallinen Kokoomus

Kokoomuksen Turun Aluejärjestö
Uudenmaankatu 19A, 20700 Turku
olli.manni@turku.fi*

Puheenjohtaja: Olli A. Manni (fi), puh. 040 729 45 36
Varapuheenjohtajat: Pentti Huovinen (fi) ja Janika Takatalo (fi)
Sihteeri: Ville Virtanen, ville.virtanen@turku.fi
Kansallisen Kokoomuksen valtuustoryhmä

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Turun Sosialidemokraattinen Kunnallisjärjestö ry
Eerikinkatu 30, 20100 Turku
piia.elo@turku.fi
petja.raaska@turku.fi*

Puheenjohtaja: Piia Elo (fi)
Varapuheenjohtajat: Berhan Ahmadi (fi) ja Päivi Pietari (fi)
Sihteeri: Petja Raaska
Suomen Sosialidemokraattisen puolueen valtuustoryhmä

Vihreä liitto

Vihreän liiton Turun toimisto
Tuomaanpolku 4 A 20, 20500 Turku
puh. 050 313 9571
turku@vihreat.fi

Puheenjohtaja: Niina Ratilainen
Varapuheenjohtajat: Saara Ilvessalo (fi) ja Konsta Weber (fi)
Sihteeri:
Vihreän liiton valtuustoryhmä

Vasemmistoliitto

Vasemmistoliiton puoluetoimisto
Hakakatu 12, 20540 Turku
puh. 045 852 3343
turunvasemmistoliitto(a)outlook.com

Vasemmistoliiton ryhmähuone*
Linnankatu 14, 20100 Turku
johannes.yrttiaho@turku.fi

Puheenjohtaja: Johannes Yrttiaho
Varapuheenjohtajat: Pirjo Rinne (fi)
Sihteeri: Lauri Simola
Vasemmistoliiton valtuustoryhmä

Ruotsalainen kansanpuolue

Auragatan 1 B vån 3, 20100 Åbo*

Puheenjohtaja: Nicke Wulff (fi), nicke.wulff@turku.fi,  040 670 4248
Varapuheenjohtaja: Ulla Achrén (fi), ulla.achren@turku.fi, 050 401 3710
Sihteeri: Cecilia Achrén, cecilia.achren@turku.fi, 040 500 5548
Ruotsalaisen kansanpuolueen valtuustoryhmä

Suomen Keskusta

Jarmo Laivoranta*
Seulun huvilatie 15, 20900 Turku
jarmo.laivoranta@turku.fi

Puheenjohtaja: Annika Saarikko (fi)
Varapuheenjohtajat: Jarmo Laivoranta (fi)
Sihteeri:  Ilona Koivunalho (fi),  puh. 050 353 2236
Suomen Keskustan valtuustoryhmä

Perussuomalaiset

Perussuomalaisten Turun valtuustoryhmä*
Ryhmähuone, Aurakatu 2, 20100 Turku

Puheenjohtaja: Ville Tavio
Varapuheenjohtajat:
Sihteeri: Jessica Vahtera
Perussuomalaisten valtuustoryhmä

Kristillisdemokraatit

Ville Auvinen*
Yliopistonkatu 7 C 30, 20100 Turku
ville.auvinen@turku.fi

Puheenjohtaja: Ville Auvinen
Sihteeri: Jari Viherlampi (fi)
Kristillisdemokraattien valtuustoryhmä

Turun Sininen valtuustoryhmä

Ryhmähuone, Aurakatu 2, 20100 Turku*
jaana.auvinen@turku.fi

Puheenjohtaja: Jaana Auvinen (fi), puh. 040 4107648
Sihteeri: Mira Katajamäki