Kielivalinta

Valitse kieli: suomeksi på svenska in english
 

Haku

 
Tarkennettu haku   Yhteystietohaku

på svenska | in English

 Tekstin koko: a a a a 

Sisältö

« Takaisin edelliselle sivulle

4.1.2012

Djupdykning i psykets skuggsidor i bibliotekets januariutställning

Utställningen Insikt genom vansinne av Mieke Bal och Michelle Williams Gamaker öppnas onsdagen 4.1. kl. 19.00 i Åbo stadsbibliotek. Utställningen har gratis inträde och den finns till påseende i Aulan på huvudbiblioteket under januari månad 2012.  En del av utställningen visas kvällstid som en projicering på bibliotekets fasad på Biblioteksgårdens sida.

Utställningen är en medieinstallation av den nederländska kulturteoretikern och konstnären Mieke Bal och den engelska forskaren och konstnären Michelle Williams Gamaker. Den hänger samman med utställningen Vansinnets landskap, som visas som bäst (21.10.2011–29.1.2012) i museet Aboa Vetus & Ars Nova. Dessa två aktuella utställningar på bägge sidor om Aura å utgör en del av ett omfattande internationellt konst- och forskningsprojekt vid namn Mère Folle (Den galna modern). Ytterligare information om projektet finns på adressen: www.crazymothermovie.com

Insikt genom vansinne för fram Bals och Williams Gamakers videoverk som ger flera tolkningar åt begreppet vansinne. Konstnärerna själva kallar sina verk för experimentell audiovisuell berättarkonst. Dessutom belyser utställningen bakgrunden till projektet t.ex. genom videointervjuer. 

Film och vitrinutställningar kompletterar helheten

Mieke Bals och Michelle Williams Gamakers film A Long History of Madness (2011, 120 min., engelsk text), som fungerat som inspiration för bägge utställningar, visas i samband med öppningen onsdagen 4.1.2012 kl. 17.00. Filmen baserar sig på boken Mère Folle (Den galna modern) av den franska psykoanalytikern Françoise Davoine. Den är inspelad i Nederländerna, Spanien, Frankrike och Schweitz, samt i Finland bl.a. på Själö. Efter filmvisningen besvarar Mieke Bal publikens frågor och öppnar utställningen.

Åbo stadsbibliotek kompletterar utställningen av Bal och Williams Gamaker genom en egen vitrinutställning. Vitrinerna i Aulan och på Infotorget på huvudbiblioteket fylls av föremål från det sinnesjukhus som ännu på 1960-talet verkade på Själö, samt av annat material som stöder utställningen.

Utställningen har genomförts i samarbete mellan Åbo stadsbibliotek, Turun yliopisto och Aboa Vetus & Ars Nova. 

  • Insikt genom vansinne 5-31.1.2012, Huvudbiblioteket, Aulan, Slottsgatan 2, Åbo
  • Öppningen av utställningen och filmen A Long History of Madness onsdagen 4.1.2012 kl. 17.00. Fritt inträde. Välkomna!

Ytterligare information:

Gunnar Högnäs, informatiker, Åbo stadsbibliotek
tel. 044 907 28 22, gunnar.hognas@turku.fi

Mia Hannula, kurator för utställningen Vansinnets landskap, Turun yliopisto
tel. 040 0530831, miahan@utu.fi

www.turku.fi/bibliotek


suomenkielinen versio | svensk version

Sivua viimeksi päivitetty 4.1.2012 9:21 ja sivu on julkaistu 4.1.2012 9:23

   

Lisätoiminnot

Verkkopalvelun opaste | Sivukartta | Palaute ja asiointi | Tulosta sivu | Media | Tekstiversio

© 2013 Turun kaupunki | PL 355, 20101 TURKU
Käyntios. Yliopistonkatu 27a | puh. (02) 330 000 | turun.kaupunki@turku.fi