Kielivalinta

Valitse kieli: suomeksi på svenska in english
 

Haku

 
Tarkennettu haku   Yhteystietohaku

på svenska | in English

 Tekstin koko: a a a a 

Sisältö

« Takaisin edelliselle sivulle

6.6.2012

Selvin päin liikenteeseen

Liikenneraittiuspäivänä kehotettiin pitämään huolta etenkin nuorista

Seppo Lehtinen

Yllä: Seppo Lehtinen

Manner-Suomessa ja Turussa vietettiin 6.6.2012 ensimmäistä kertaa liikenneraittiuspäivää. Päivän tarkoituksena on kiinnittää teillä liikkuvien huomio rattijuopumuksen riskeihin ja liikenneraittiuden tärkeyteen.

Ahvenanmaalla vastaava tapahtuma järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2011. Tapahtuma ei alkanut Turussa ihanteellisissa merkeissä.

– Jo kello kymmenen aikaan tänä aamuna Liikkuvan poliisin haaviin oli jäänyt tehovalvonnassa kolme rattijuoppoa, joista yksi ylitti törkeän rattijuopumuksen rajan, kertoi Liikkuvan poliisin tiedottaja, ylikonstaapeli Teemu Äikäs Hansakorttelissa puolilta päivin järjestetyssä paneelikeskustelussa.

Synkästä aamusta huolimatta Turun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, kunnallisneuvos Seppo Lehtinen julisti tilaisuuden alussa Suomen teille raittiin liikennerauhan. 

– Toivon, että liikenneraittiuspäivä herättää ajatuksia ja keskustelua ja että liikennerauhan julistaminen leviäisi Turun esimerkin myötä koko Eurooppaan, Lehtinen vetosi.

Kesä pahinta aikaa

Vaikka enemmistö suomalaisista tuomitsee rattijuopumuksen, alkoholinkäyttö yhdistyy monilla vapaa-aikaan ja etenkin kesään. Noin 80 prosenttia rattijuopumuksista tapahtuu juuri tähän vuodenaikaan. Riskiryhmään kuuluvat etenkin alle 25-vuotiaat nuoret, joilla kokemusta niin ajamisesta kuin omien impulssien hallinnasta on vasta vähän.

Merkittävä osa nuorten rattijuoppojen uhreista on heidän kyydissään olleita nuoria matkustajia. Nuorten käyttäytymiseen puuttuminen lain, valistuksen ja välittämisen keinoin onkin paneelin asiantuntijoiden mukaan olennaista rattijuopumuksesta aiheutuvien tragedioiden estämisessä. Nollatoleranssi on heidän mukaansa tulevaisuudessa varteenotettava vaihtoehto.

– Kun alkoholia on vähänkin nautittu, riskit kasvavat. Etenkin nuoret ovat aikuisia alttiimpia alkoholin vaikutuksille. Meidän jokaisen tulisi ymmärtää vastuumme läheisistämme ja varmistaa, ettei kukaan lähde ajamaan humalassa, vetoaa oikeuslääkäri Antti Jääskeläinen.

Paneelissa keskustelivat Jääskeläisen lisäksi liikennepsykologi, emeritusprofessori Esko Keskinen, Turun Liikenneturvan yhteyspäällikkö Antero Aho, Liikennevakuutuskeskuksen liikenneonnettomuuksien tutkinnan johtaja Pekka Sulander, ja liikennepoliisitarkastaja Mika Peltola. Kaikki panelistit ovat osallistuneet merkittävällä tavalla onnettomuustutkinnan tutkijalautakuntatyöhön.

Liikenneraittiuspäivän järjestelyissä ovat olleet mukana Liikenneturva, Liikkuva poliisi ja Liikennevakuutuskeskus.

Panelistit

Yllä: Panelistit Antti Jääskeläinen (vas.), Esko Keskinen, Antero Aho, Pekka Sulander, Mika Peltola.

 


Sivua viimeksi päivitetty 6.6.2012 17:08 ja sivu on julkaistu 6.6.2012 17:07

   

Lisätoiminnot

Verkkopalvelun opaste | Sivukartta | Palaute ja asiointi | Tulosta sivu | Media | Tekstiversio

© 2013 Turun kaupunki | PL 355, 20101 TURKU
Käyntios. Yliopistonkatu 27a | puh. (02) 330 000 | turun.kaupunki@turku.fi