Maahanmuuttajien Osaamispiste

Tervetuloa Osaamispisteelle!

Meiltä saat apua omalla kielellä niin työnhakuun, opintoasioihin, kuin myös suomen kielen oppimiseen.

Yhteystiedot

Palvelemme Työpisteen yhteydessä, osoitteessa Käsityöläiskatu 10, 20100 Turku

Olemme avoinna joka arkipäivä, ma - pe klo 8.30 – 16.00

Sähköposti: osaamispiste@turku.fi

Puhelin: 02 262 5072 (Työpisteen asiakaspalvelu)

Kielikohtaiset palveluaikataulut löydät henkilöstökohdasta.

Katso kaikki tarjoamamme moduulit tästä.

Osaamispisteelle pääset kätevästi keskustasta kävellen tai busseilla 32, 42, 12 (Humalistonkadulle saakka).

Mitä apua Osaamispisteeltä saa?

 

- omakielistä neuvontaa ainakin seuraavilla kielillä: englanti, albania, arabia, bosnia, dari, kurdi, persia, ranska, ruotsi, viro ja venäjä

- tukea työnhaun eri vaiheisiin, osaamisen tunnistamista ja työhön ohjausta

- kielikuntosalin, jossa voi kehittää suomen kielen taitojaan joko valmentajan johdolla tai itsenäisesti ‐ vaikka robotin kanssa harjoitellen

- opinto‐ohjausta sekä opintoja ja opiskeluvalmiuksia tukevaa toimintaa

- koottua tietoa eri toimijoiden työllistymis-, kouluttautumis- ja kotoutumispalveluista

- tietoa suomalaisen työelämän säännöistä sekä tukea ensi askeliin työelämässä

- uudenlaisia palveluja ja toimintaa työpaikalla ja/tai työn ohella tapahtuvaan kotoutumiseen

 

Osaamispiste julkaisee uutisia Työpisteen sivujen lisäksi myös: www.töissätäällä.fi – sivustolla ja Töissä täällä Facebook-sivuilla.

Ajankohtaisimmat uutiset löydät Työpisteen sivuilta ja Töissä täällä – Facebook-sivuilta osoitteesta: https://www.facebook.com/toissataalla

 

Henkilöstö

Minja Vaherkylä, Hankepäällikkö minja.vaherkyla@turku.fi

 

Julia Innilä, Viestintä- ja tapahtumakoordinaattori julia.innila@turku.fi

 

Manu Jalonen, Asiantuntija / työllisyys manu.jalonen@turku.fi

 

Nedad Jakupovic, Asiantuntija / työllisyys nedad.jakupovic@turku.fi bosnia, englanti, suomi

maanantai - perjantai 8.30-16.00

 

Veronika Redin,  Monikulttuurisuusasiantuntija/asiakasohjaus veronika.redin@turku.fi venäjä, englanti, suomi

 keskiviikko ja torstai 8.30-16.00

 

Samana Shoaib, Monikulttuurisuusasiantuntija/asiakasohjaus samana.shoaib@turku.fi dari, persia, englanti, suomi

tiistai, torstai, perjantai 8.30-16.00

 

Narges Al Take, Monikulttuurisuusasiantuntija/asiakasohjaus narges.altake@turku.fi arabia, englanti, suomi

maanantai, torstai 8.30-16.00

 

Muhis Azizi, Kotoutumisasiantuntija muhis.azizi@turku.fi kurdi, (persia, arabia), suomi

maanantai-perjantai 8.30-16.00

 

Victoria Frost, Omakielinen ohjaaja victoria.frost@turku.fi englanti, suomi, ranska

maanantai-perjantai 8.30–16.00   

                                                     

Rrahim Sahiti, Omakielinen ohjaaja rrahim.sahiti@turku.fi albania, englanti, suomi, ruotsi

maanantai-perjantai 8.30-16.00

 

Katja Mäkelä-Laakkonen, Asiantuntija / työllisyys katja.makela-laakkonen@turku.fi

 

Leena Pihlajamäki, Valmentaja leena.pihlajamaki@turku.fi

 

Monika Unger, Asiakasneuvoja monika.unger@turku.fi viro, suomi, englanti, venäjä ja saksa

maanantai-perjantai 8.30-16.00

 

Matti Jokiniemi, Robotiikka/digitaidot matti.jokiniemi@turku.fi

 

 

 

Osaamispiste on osa Maahanmuuttajien osaamiskeskus -perustamishankkeen toimintaa. Hankkeen tavoitteena on käynnistää maahanmuuttajille suunnattu palvelu, joka jatkuu Työpisteessä myös hankkeen jälkeen.

 

 

 

Tervetuloa Osaamispisteelle!

Meiltä saat apua omalla kielellä niin työnhakuun, opintoasioihin, kuin myös suomen kielen oppimiseen.

Yhteystiedot

Palvelemme Työpisteen yhteydessä, osoitteessa Käsityöläiskatu 10, 20100 Turku

Olemme avoinna joka arkipäivä, ma - pe klo 8.30 – 16.00

Sähköposti: osaamispiste@turku.fi

Puhelin: 02 262 5072 (Työpisteen asiakaspalvelu)

Kielikohtaiset palveluaikataulut löydät henkilöstökohdasta.

Katso kaikki tarjoamamme moduulit tästä.

Osaamispisteelle pääset kätevästi keskustasta kävellen tai busseilla 32, 42, 12 (Humalistonkadulle saakka).