Katso Turun lukioiden alimmat sisäänpääsykeskiarvot kahdeksan vuoden ajalta!

Oheisesta taulukosta käyvät ilmi turkulaisiin lukioihin yhteisvalinnassa valittujen opiskelijoiden alimmat keskiarvot.

Lukio20172016201520142013201220112010
Turun klassillinen lukio, yleislinja8887,678,338,388,088,42
Turun klassillinen lukio, ilmaisulinja1415,7714,4613,1514,8513,7513,6713,33
Kerttulin lukio, yleislinja8,758,588,588,588,258,338,338,31
Kerttulin lukio, urheilulinja15,7415,3915,615,615,3114,7215,3514,86
Kerttulin lukio, ICT-linja8,738,68,48,48,217,937,537,93
Katedralskolan i Åbo7,927,337,337,317,387,57,08-
Puolalanmäen lukio, yleislinja-98,838,388,928,568,778,5
Puolalanmäen lukio, musiikkilinja-14,4213,6710,9212,0812,513,9212,33
Luostarivuoren lukio8,258,58,428,758,778,758,58,29
Turun lyseon lukio-7,427,427,57,587,587,587,56
TSYK, yleislinja8,258,178,178,177,838,278,088,25
TSYK, merilinja87,937,877,877,567,817,67,56
TSYK, luonnontiedelinja9,399,069,1198,188,837,947,29