Turun klassillisen lukion väittelyjoukkue on nuorten väittelyiden Suomen mestari vuosimallia 2018.

Vuosittain Nuorten filosofiatapahtuman yhteydessä järjestettävä Sokrates-väittelykilpailu käytiin 19.1.–20.1. Helsingin Paasitornissa. Kisaan osallistui 27 joukkuetta ympäri Suomen. Turun klassillisen lukion väittelijät Aaro BurmeisterAmanda Puerto-LichtenbergAnniina KankaanpääAkseli RautionmaaAnni VirtanenSilja Metsätähti ja Lielan Teinilä veivät kisasta kirkkaimman mitalin. Korvaamattomana taustatukena olivat myös koko prosessin aikana apuna olleet väittelykerholaiset Eemeli VäisänenEetu Meriö ja Marvell Hommy. Joukkuetta valmentaa filosofian opettaja Laura Apell.

Klassillisen joukkue voitti kirkkaasti molemmat alkueräottelunsa, raivasi tiensä välieristä semifinaaliin ja lopulta finaaliin saakka. Loppuottelussa koulumme väittelijät kohtasivat Joensuun normaalikoulun lukion. Finaaliaiheeksi osui väite ”Mahdottoman vaatiminen on hyvä keino saada muutoksia aikaan”, ja joukkueemme päihitti siinä vastustajansa vieden ykkössijan koko kilpailussa.

Väittelykerho perustettiin vasta syksyllä, ja joukkue on treenannut yhdessä vain pari kuukautta. Mestaruus on siis todella huikea saavutus.