Katso Turun lukioiden alimmat sisäänpääsykeskiarvot kahdeksan vuoden ajalta! Vuoden 2018 keskiarvot on nyt julkaistu.

Lukioiden yhteishaun tulokset:

Oheisesta taulukosta ja tiedostosta (pdf) käyvät ilmi turkulaisiin lukioihin yhteisvalinnassa valittujen opiskelijoiden alimmat keskiarvot.

Lukio2018201720162015201421320122011
Turun klassillinen lukio, yleislinja8,178887,678,338,388,08
Turun klassillinen lukio, ilmaisulinja

13,67

1415,7714,4613,1514,8513,7513,67
Kerttulin lukio, yleislinja98,758,588,588,588,258,338,33
Kerttulin lukio, urheilulinja15,3215,7415,3915,615,615,3114,7215,35
Kerttulin lukio, ICT-linja8,698,738,68,48,48,217,937,53
Katedralskolan i Åbo7,387,927,337,337,317,387,57,08
Puolalanmäen lukio, yleislinja9-98,838,388,928,568,77
Puolalanmäen lukio, musiikkilinja15,15-14,4213,6710,9212,0812,513,92
Luostarivuoren lukio*-8,258,58,428,758,778,758,5
Turun lyseon lukio*--7,427,427,57,587,587,58
TSYK, yleislinja8,678,258,178,178,177,838,278,08
TSYK, merilinja8,287,937,877,877,567,817,6
TSYK, luonnontiedelinja9,599,399,069,1198,188,837,94
Turun Luostarivuoren Lyseon lukio*7,75------

-

* Luostarivuoren ja Lyseon lukiot yhdistyivät 2018 yhdeksi lukioksi ja tilalle muodostui Turun Luostarivuoren Lyseon lukio

Asiasanat: