Syyskuu tuo tullessaan monipuolista ohjelmaa.

Kuva: Ivo Varbanov, TFO

Turun Filharmonisen Orkesterin avoin kenraaliharjoi-tus

Villikyyhky
21.9. klo 11.00, Turun konserttitalolla

Leif Seger-stam, kapellimestari
Ivo Varbanov, piano
Antonín Dvořák: The Wild Dove
Dimitar Nenov: Pianokonsertto
Béla Bartók: Konsertto orkesterille

Kenraaliharjoitusten tarkka kesto vaihte-lee illan konserttiohjelmasta ja esiintyjistä riippuen. Kenraaliharjoituksessa soitetaan konsertin ohjelmisto läpi. Kapellimestarista ja ohjelmistosta riippuen harjoitellaan myös osia tai stemmoja tai osa ohjelmistosta jätetään pois tai soitetaan kevyemmin. 

 

Elokuvapäivä 8.9.!

Jo perinteeksi kasvanut Elokuvapäivä muuttaa koko Turun suureksi elokuvateatteriksi. Elokuvapäivänä kaikilla Turun alueen yrityksillä ja yhdistyksillä on yhteistyössä Scenen kanssa mahdolli-suus järjestää oma elokuvanäytös. Yleisölle Elokuvapäivä tarjoaa mahdollisuuden osallistua useisiin yh-teistyökumppanien tarjoamiin maksuttomiin näytöksiin Turussa ja lähikunnis-sa.

Pääkirjaston Studiossa esitetään
klo 10.00 Damien Chazelle: Whiplash  (2012, 1h 47 min, K12)
klo 11.50 Michael Showalter: The Big Sick  (2017, 2 h, K7)
klo 13.50 Tom Hooper: The Danish Girl / Tanskalainen tyttö  (2015, 1 h 59 min, K12)

Turun Konserttitalossa esitetään
klo 16.00 The Exorcist-Manaaja (1973)

StepEuropen "elokuvateatteri" Logomossa esittää
klo 14.30 Phantom Thread: Tarina 1950-luvun brittimuodin maineikkaasta räätälistä, joka kohtaa voimakas-tah-toisen nuoren naisen, hänen tulevan muusansa ja rakastajattarensa. Tarjolla pientä purtavaa.

Kuva: Susanna Kolehmainen

Suomen kieltä ja kulttuureja pääkirjastossa

Turun kaupunginkirjasto tarjoaa maahanmuuttajille monipuolisia palveluja: monenlaisia tapahtumia, kielikahviloi-ta ja muuta suomen kielen oppimista tukevaa toimintaa.  

Matkalle vieraisiin mai-hin ja kulttuureihin,
Pääkirjaston Studiossa tiistaisin kello 18.00 - 19.30
Luentosarja esittelee kulttuureja eri puolilta maailmaa. Luentojen pohjana ei ole tieteellinen asiantuntijuus vaan oma-kohtainen kokemus ja tieto. Luennot järjestetään yhteistyössä Ocean in a Drop – Developing To-gether/Pisarassa Valtameri – Kehitytään Yhdessä -yhdistyksen kanssa.
ti 4.9. Kiina (maisteri, tohtoriopiskelija Xiaozhu Liu)
ti 2.10. Indonesia (maisteri Yunita Firmaningsih-Kolu)
ti 6.11. Bangladesh (maisteri Kazi Johara Fatematuj)
ti 4.12. Pakistan (maisteri, tohtoriopiskelija Qazi Waqas Ahmed)

Kielikahvilat

Kielikahvilassa harjoitellaan suomen kieltä mukavassa tunnelmassa. Kielen alkeet on hyvä osata. Osallistuminen on maksutonta. Pääkirjaston kieli-kahvilan vetäjinä toimivat SPR:n vapaaehtoiset.
Pääkirjastossa 20.8. - 17.12.2018
maanantaina kello 17.30 - 19.00, kahvilan yläkerta (Linnankatu 2)
Runosmäen kirjastossa 3.9. - 26.11.2018
maanantaina kello 16.30 - 18.00, monitoimitila (Piiparinpolku 19)

Suomen sanat tutuksi -kurssit
Kursseilla opitaan uusia sanoja ja harjoitellaan suomen kielen puhumista ja kirjoittamista. Lisäksi tutustutaan suomalaiseen kulttuuriin ja kirjastoon. Kurssi on osallistujille maksuton. Kurssit ohjaa Turun Naiskeskus-yhdistys. Ilmoittautuminen: tututsanat@gmail.com.
Pääkirjastossa 27.8. - 19.12.2018
maanantaina ja tiistaina kello 11.00 - 13.15, kahvilan yläkerta (Linnankatu 2)
keskiviikkona kello 12.30 - 14.00, kahvilan yläkerta

Kirjastossa tapahtuu -tapahtumaesite (syksy 2018)
Lisätietoa kirjaston tapahtu-mista löydät kirjaston kotisivuilta www.turku.fi/kirjasto

Turun päivää vietetään 16.9.!

Vanhalla Suurto-rilla järjestetään Mahdollisuuksien Tori -tapahtuma 16.9. klo 12-16, josta löydät monien esittelijöiden jou-kosta myös vapaa-aikatoimen oman esittelypisteen. Tapahtuman ohjelman sekä mainoksen löydät postin liitteistä.

 

Museoissa syyskuussa

Luostarinmäen käsi-työläismuseon syysmarkkinoita vietetään lauantaina 8.9. Paikalla on lähiruokamyyjiä, muotoili-joita, käsityöläisiä ja paljon muuta! Museo on avoinna klo 10- 20. Sisäänpääsy puoleen hintaan koko päi-vän ja museo on avoinna ti-su klo 10- 18 aina 16.9. asti.

Kuralan Kylämäessä vietetään Esihistoriallista viikonloppua 13.-16.9. To-pe museo on avoinna klo 9-15 ja la-su 11- 17. Luvas-sa on luentoja, työnäytöksiä, jousiammuntaa, musiikki ja tanssiesityksiä. Ilmainen sisäänpää-sy!

Apteekkimuseossa ja Qwenselin talolla on 6.9. klo 18.00 luento miesten muodista 1700-luvulla. Museo on avoinna koko syyskauden ti-su klo 10- 18.

Syyskuussa Turun Linnassa järjestetään suljettujen ovien kierroksia. Kierroksilla päästään katso-maan paikkoja, jotka ovat muuten yleisöltä suljettuina. Katso tarkemmat ajat Turun kaupungin tapahtu-makalenterista. Sisäänpääsymaksu ja opastusmaksu. Aukioloajat: ti-su klo 10- 18.

Muuta toimintaa:

La 8.9. klo 12- 15 VakkeLove-tapahtuman tähtiesi-intyjänä Paleface! Yhdessä-yhdistys juhlii 20:ttä toiminnan vuottaan ja VakkeLove käynnistää Yhdessä-yhdistyksen juhlaviikon. Minifestari näkyy ja kuuluu Varissuon kirkon pihalla. Lavalla nähdään mm. Paleface ja Dixie Trixie!

Yhdessä oloa - "How to survive throudgh the finnish winter" - projekti jatkuu 13.9. klo 17- 19 Elävän kulttuurin Koroisilla (Koroistentie 2). Syys-kuu on täydellistä aikaa nauttia ruskasta ja ulkoilusta. Elävän Kulttuurin Koroinen tarjoaa siihen upeat puit-teet. Kokoonnumme pelaamaan ulkopelejä mm. mölkkyä ja tutustumme paremmin Koroisten toimintaan sekä toisiimme. Toiminnat ovat kaikille avoimia ja maksuttomia. Tarjolla kahvia, teetä ja napostelta-vaa.

Perhesuunnistus järjestetään 15.9. klo. 13- 16 Runosmäessä
Tule koko perheen voimin nauttimaan liikunnan riemusta ja tutustumaan alueen toimijoihin sekä viihtymään yhdessä! Kymmenellä suunnistusrastilla on koko perheelle mukavaa toimintaa mm. askartelua, taidetta, kahvitarjoilua tai liikunnallista ohjelmaa. Suunnistus alkaa klo 13 Runosmäen nuorisotalolta (Piiparinpolku 13), jossa jaetaan suunnistuspassit ja reitti päättyy nuorisotalolle klo 16. Kaikkien osallistuneiden kesken arvotaan palkintoja.

Syksyisin terveisin,

Miia Ylijoki
Kulttuurikoordinaattori
Turun kaupunki / Vapaa-aikatoimiala
Maahanmuuttaja- ja monikult-tuurisuuspalvelut
Puhelin/Phone: 040 642 8465
Turun kaupunginkirjasto
Linnankatu 2, 20100 Turku

http://www.turku.fi/kulttuuri