Vanhusneuvosto

Syksyn kokoukset

Vanhusneuvoston edustajat tavattavissa

  • 9.11.2021 klo 13-14 varapj. Jouko Laakso ja jäsen Ulla-Maija Vierimaa
  • 7.12.2021 klo 13-14  jäsen Katja Havula ja varajäsen Hannele Mustonen
  • Paikkana Naantalin Aurinkoisen Kauppiaskadun kahvila

Ota yhteyttä

Vanhusneuvosto on Turun kaupungin ja alueella toimivien eläkeläis- ja vanhusjärjestöjen yhteistyöelin, joka tarkastelee asioita ikääntyneiden näkökulmasta. Vanhusneuvoston toiminta perustuu lakiin ikääntyneen väestön toimintakyvyn tukemisesta ja ikääntyneiden sosiaali- ja terveyspalveluista. 

Vanhusneuvoston jäsenet 2021-2023

Järjestöjäsenet

JäsenVarajäsen

Marjut Aalto (pj)
Varsinais-Suomen Muistiyhdistys ry
marjut.aalto@muistiturku.fi

Eira Tuulikki Pessi
Valtion Eläkkeensaajat VES-TURKU ry
eiratuulikki@gmail.com

Aira Hellström
Turun kansalliset seniorit ry
aira.hellstrom@seniorijelppi.fi

Matti Puhakka
Hirvensalon omakotiyhdistys
Mattipuhakka44@gmail.com

Pekka Paatero
Turun Sotaveteraanit ry
pekkapaatero1@gmail.com

Hissu Kytö
Daisy Ladies ry
hissu.kyto@gmail.com

Eija Ketola
Turun seudun senioriopettajat ry
eija.m.ketola@gmail.com

Tuuli Tuomi
Yhdessä-yhdistys
tuomi.tuuli@gmail.com

Katja Havula
Turun Seudun Omaishoitajat ry
katjahavula.omaishoitajat@pp.inet.fi

Väinö Lindberg
Turun seudun Romanit ry
vaino.lindberg@hotmail.com

Margita Vainio
Åbo svenska pensionärsklubb r.f.
margita.vainio@gmail.com

Eini Pihlajamäki
Lounais-Suomen Loma ja Virkistys ry
eini.pihlajamaki@nic.fi

Kaj-Olof Engblom
Eläkeliiton Turun yhdistys ry
engblom.kaj@gmail.com

Tuula Paakkola
Suomen Punainen Risti Turun osasto
tuula.paakkola@sprturku.fi

Rauni Niinimäki
Turun Seudun Vanhustuki ry
raunin15@gmail.com

Timo Nurmio
Turun Eläkkeensaajat ry
timo.nurmio@turku.fi

Luottamushenkilöjäsenet

JäsenVarajäsen
Jouko Laakso (varapj)
jouko.laakso@pp.inet.fi
Pekka Aho
ahopekka586@gmail.com
Johanna Pohjonen
pohjonen.johanna@gmail.com
Henna Lempiäinen
Hm.lempiainen@gmail.com
Ilari Luojola
ilariluojola@gmail.com
Jorma Lehti
jorma.lehti51@gmail.com
Ulla-Maija Vierimaa
ulla-maija.vierimaa@turku.fi
Hannele Mustonen
hannele.mustonen@turku.fi
Outi Kivinen
outi-kivinen@outlook.com
Ritva Rokka
ritva.rokka47@gmail.com

Tapio Lahti
tapio.juhani.lahti@gmail.com

Vesa-Pekka Rantalainen
vesapekka.rantalainen@gmail.com

Merja Hakanen
merja.50@hotmail.com
Olavi Mäkinen
olavi.makinen@windowslive.com