Kaupunginvaltuuston ryhmät

Turun kaupunginvaltuutetut ovat muodostaneet valtuustoryhmät toiminnan järjestämiseksi. Ryhmien puheenjohtajat kokoontuvat säännöllisesti käsittelemään kaupungin johtamiseen liittyviä asioita.

Puolueiden valtuutetut löytyvät alla olevista valtuustoryhmä -linkeistä.

*valtuustoryhmien postien postitusosoitteet

Kansallinen Kokoomus

Kokoomuksen Turun Aluejärjestö
Uudenmaankatu 19A, 20700 Turku*
puh. 040 547 3461
olli.manni@turku.fi

Puheenjohtaja: Olli A. Manni, puh. 040 7294 536
Varapuheenjohtajat: Janika Takatalo
Sihteeri: Maria Yli-Jama
Kansallisen Kokoomuksen valtuustoryhmä

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Turun Sosialidemokraattinen Kunnallisjärjestö ry
Eerikinkatu 30, 20100 Turku*
piia.elo@turku.fi
petja.raaska@turku.fi

Puheenjohtaja: Taru Pätäri
Varapuheenjohtajat: Mari-Elina Koivusalo
Sihteeri: Petja Raaska
Suomen Sosialidemokraattisen puolueen valtuustoryhmä

Vihreä liitto

Vihreän liiton Turun toimisto
Yliopistonkatu 37, 20100 Turku
puh. 050 313 9571
turku@vihreat.fi

Puheenjohtaja: Saara Ilvessalo
Varapuheenjohtajat: Riina Lumme ja Laura Rantanen
Sihteeri: Nanna Loiske, nanna.loiske@turku.fi
Vihreän liiton valtuustoryhmä

Vasemmistoliitto

Vasemmistoliiton puoluetoimisto
Hakakatu 12, 20540 Turku
puh. 045 852 3343
turunvasemmistoliitto@outlook.com

Vasemmistoliiton valtuustoryhmä
PL 355, 20101 Turku*

Puheenjohtaja: Mirka Muukkonen, puh. 045 114 4099
Varapuheenjohtajat: Jaakko Lindfors
Sihteeri: Liisa Norontaus, puh. 045 852 3343
Vasemmistoliiton valtuustoryhmä

Ruotsalainen kansanpuolue

Auragatan 1 B vån 3, 20100 Åbo*

Puheenjohtaja: Nicke Wulff, puh. 040 670 4248
Varapuheenjohtaja: Ulla Achrén, puh. 050 401 3710
Sihteeri: Cecilia Achrén, puh. 040 500 5548
Ruotsalaisen kansanpuolueen valtuustoryhmä

Suomen Keskusta

Keskustan Turun valtuustoryhmä
Seulun huvilatie 15, 20900 Turku*
puh. 040 1945124
jarmo.laivoranta@turku.fi

Puheenjohtaja: Jarmo Laivoranta
Varapuheenjohtajat: Riitta Karjalainen
Sihteeri:  Ilona Koivunalho,  puh. 050 353 2236
Suomen Keskustan valtuustoryhmä

Perussuomalaiset

Perussuomalaisten Turun valtuustoryhmä
Turun Perussuomalaiset ry
Kaskenkatu 16, 20700 Turku*

Puheenjohtaja: Juha Anttila
Varapuheenjohtaja: Pirjo Niinivirta
Sihteeri: Kasper Holtari
Perussuomalaisten valtuustoryhmä

Kristillisdemokraatit

Kristillisdemokraattinen valtuustoryhmä
Yliopistonkatu 7 C 30, 20100 Turku*
puh. 040 670 4369
ville.auvinen@turku.fi

Puheenjohtaja: Ville Auvinen
Sihteeri: Kari Tynkkynen, kari.tynkkynen@turku.fi
Kristillisdemokraattien valtuustoryhmä

Liike Nyt

Liike Nyt Turku
Puutarhakatu 11 a 29
20100 Turku
turku@liikenyt.fi

Puheenjohtaja: Jethro Rostedt, puh. 040 738 3420
Sihteeri: Pasi Hautala, pasi.hautala@turku.fi, puh. 040 195 6458