Vammaisneuvosto

Turun kaupungin vaikuttajaryhmät ovat lasten parlamentti, monikulttuurisuusneuvosto, nuorisovaltuusto, vammaisneuvosto ja vanhusneuvosto. Vaikuttajaryhmien yhteinen tavoite on turkulaisten osallisuuden, tasa-arvon, yhdenvertaisuuden, esteettömyyden ja saavutettavuuden edistäminen.

Vammaisneuvoston tehtävät

  • yhteistyö kaupungin luottamuselinten, viranomaisten ja vammaisjärjestöjen kanssa
  • tilaisuuksien järjestäminen
  • aloitteiden ja esitysten laatiminen
  • vammaisia koskevista asioista viestiminen
  • kuulla ja osallistaa kaupunkilaisia, yhdistyksiä ja muita sidosryhmiä omassa työskentelyssään

Jäsenet 2021-2023

Järjestöjäsenet

JäsenVarajäsen

Pirkko Heino (pj)
Turun Seudun Selkäyhdistys ry
pirkko.h.heino@gmail.com

Pentti Eloranta
Turun Eläkkeensaajat ry
eloranta.penttim@gmail.com

Päivi Holm
Turun Seudun Invalidit ry
holm.paivi@gmail.com

Maisa Saloniemi
Turun seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
hygieniakonsultti@gmail.com

Markku Vuorinen
Kynnys ry
markku.vuorinen@pp7.inet.fi

Merja Jämsäläinen
Varsinais-Suomen Näkövammaiset ry
merja.jamsalainen@pp.nkl.fi

Arja Roos
Turun Tapaturma- ja Sairausinvalidit ry
arja.t.roos@gmail.com

Marja-Liisa Salminen
Hirvensalon omakotiyhdistys ry
Ml.salminen@icloud.com

Riikka Kiilo
Turun seudun autismi- ja ADHD-yhdistys
Aisti ry
riikka.kiilo@gmail.com

Iita Makkonen Lounais-Suomen
Lihastautiyhdistys ry
iita.makkonen@gmail.com

Marjo Tuusa
Turun seudun Reumayhdistys ry
puheenjohtaja@turunreumayhdistys.fi

Ritva Tammivaara
Turun Uniyhdistys ry
ritvat5@gmail.com

Leila Häkkinen
Turun Seudun Hengitysyhdistys ry
leila.tuula.hakkinen@gmail.com

Terhi Seppänen
Runosmäkiseura ry
terhi65@gmail.com

Päivi Kukkonen
Varsinais-Suomen Vammais- ja
Pitkäaikaissairausjärjestöt VAPI ry
pkukkonen@gmail.com

Ann-Mari Veneskoski
Aivoliiton Turun seudun AVH-yhdistys ry
amveneskoski@gmail.com

Luottamushenkilöjäsenet (sposti: etunimi.sukunimi@turku.fi)

JäsenVarajäsen
Jaakko Paatero    Teija Tiusanen
Jaana Halin  Iina Antinluoma
Veijo LehtonenOskari Maunuksela
Asko Mäki  Risto Forsberg
Selinä Nera, (varapj)Kerttu Lehto
Raili HietanenAkseli Hakkarainen
Sanna PaasikiviEija Ruokonen