Järjestöt ja seurakunnat tarjoavat juttuseuraa ja keskusteluapua niin puhelimessa kuin verkossa. Tutustu tarkemmin.

Lisätiedot

Huomioitahan, että osa järjestöistä tarjoaa neuvontaa puhelimitse, chatilla tai muulla tavoin myös liittojensa kautta.
Jos Sinulla on kysyttävää, ota yhteyttä Liikkuvan resurssikeskuksen järjestötyöntekijään ja pohditaan yhdessä asiaa.

Järjestöille

Järjestöt voivat halutessaan ilmoittaa poikkeustilanteeseen liittyvät palvelutietonsa osoitteessa https://webropol.com/s/poikkeustilanpalvelut  tai lähetämällä tiedot osoitteeseen osallisuus@turku.fi

Auralan Dikaren toiminta senioreille

Fingerroosin säätiön Löytävä vanhustyö

Yleistä neuvontaa, tukea ja ohjausta

  • puh. 044 975 1750, 044 975 1757, 044 975 1610 

Happy House

Avoin ja esteetön kohtaamispaikka Happy House on suunnattu vammaisille ja pitkäaikaissairaille. Juttuluurimme päivystää arkipäivisin klo 10–12 (p. 040 726 6003). Kanssamme voit jutella arjen asioista. Terveydentilaan liittyviin kysymyksiin emme ota kantaa.

Kirkon keskusteluapua.fi

Palveleva puhelin 0400 22 11 80 joka ilta klo 18–24. 
Palveleva chat ma-pe klo 12– 20. Keskustelut ovat kahdenkeskisiä.  
Palveleva netti: viestiin vastataan parin päivän kuluessa.

Lounais-Suomen Loma ja Virkistys ry

Ikäihmisille juttuseuraa joka päivä klo 10-12 puh. 050 3685878 tai 040 7045760

Lounais-Suomen Syöpäyhdistys 


Lounais-Suomen Syöpäyhdistys tarjoaa vertaistukivälitystä kaikille syöpään sairastuneille ti-ke klo 10-15, puh. 02 657 619. 

Valtakunnallinen puhelinneuvonta 0800 19414. Hoitaja vastaa puhelimeen maanantaisin ja torstaisin klo 10-18 sekä tiistaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin klo 10–15. 

Me-talo

Pansion Me-talon juttukaveri puhelinlinja arkisin klo 12–15. Soita puh. 044 722 3970, jos tarvitset juttuseuraa! Emme ole viranomaislinja, mutta ennen kaikkea tarjoamme juttuseuraa ja tietoa toiminnastamme. Puhelimessa juttuseurana Me-talon työntekijöitä.  

Turun Lähimmäispalveluyhdistys ry

Juttuluuri Jos koet yksinäisyyttä tai haluat lisätietoja toiminnastamme, soittele Kotikunnaan Juttuluuriin. Olemme linjoilla ma–pe klo 8–16 puh. 044 729 0496. Voit jättää yhteydenottopyynnön myös sähköpostiin: menovinkit@kotikunnas.fi
Linjoilla ollaan juuri sinua varten!


Vapaaehtoistoiminta Jos haluat osallistua vapaaehtoistoimintaan turvallisesti kotoa käsin, Turun Siskot ja Simot tarjoavat kolme erilaista keikkaa. Näistä lisää täältä: https://kotikunnas.fi/wp-content/uploads/2020/05/pop-up-keikat.pdf sekä www.facebook.com/TurunSiskotjaSimot  


SIPPE-hyvinvointikutsut (www.sippe.fi)
Avoimia nettikutsuja järjestetään useamman kerran viikossa. Kutsuille voit osallistua omalta laitteelta (tietokoneelta, älypuhelimella tai tabletilla) turvallisesti kotoa käsin. Lue lisää www.sippe.fi/kutsut

Turun Seudun Nivelyhdistys

Toimiston puhelin 040 351 3833 palvelee arkipäivisin varmimmin kello 10– 15. Muina aikoina tulleisiin puheluihin vastataan mahdollisuuksien mukaan ja kaikkiin vastaamattomiin puheluihin soitetaan takaisin.

Jos sinulle tulee tarvetta jutella nivelterveyteen tai mihin tahansa muuhun liittyvästä asiasta tai saada vaikka pieniä vinkkejä liikuntaan, voit soittaa yhdistyksen vertaistukipuhelimeen 050 593 9003. Puhelin palvelee toistaiseksi arkisin klo 9-11 ja klo 15-17 ja siihen vastaa yhdistyksen vapaaehtoinen. Muina aikoina tulleisiin puheluihin vastataan ja soitetaan takaisin mahdollisuuksien mukaan.

Turun Seudun Omaishoitajat ry

Iäkkäiden omaishoitajien puhelinneuvonta ja tukikeskustelut
arkisin klo 9 – 15 p. 040 681 4965
Voimme halutessasi sopia säännöllisestä yhteydenpidosta, jolloin me soitamme omaishoitajalle.

Omaishoitajille (myös epävirallisille) digiapua etänä
Lisätietoja ja yhteydenotot:
Olga Raitanen
Arkisin klo 9.00 – 14.00,
puh. 040 - 683 9595
digi.tutuks@gmail.com

Turun Seudun Selkäyhdistyksen tukipuhelin

Turun Seudun Selkäyhdistyksen tukipuhelin selkäsairaille ja -oireisille sekä heidän läheisilleen päivystää tiistaisin klo 10-14 ja torstaisin klo 16-20 puh. 040 558 1025.

SPR Turun osasto Ystävä- ja saattajavälitys

puh. 046 920 4142 (arkisin klo 10-14), sähköposti ystavatoiminta (at) sprturku.fi

Valtakunnallisessa puhelimessa voi keskustella koronavirusepidemian aiheuttamista huolista ja murheista. Soittajille vastaavat koulutetut henkisen tuen vapaaehtoiset ma-pe klo 9-21 puh. 0800 100 200. Auttava puhelin on soittajalle maksuton ja palvelu on suomeksi.

SenioriJelpistä digiapua etänä. Lähetä viesti info@seniorijelppi.fi tai p.02 2513261, arkisin klo 10–14. 

Senioripysäkki tarjoaa

Keskustelutukea. Yhteydenottopyynnöt puh. 040 145 4100, varmimmin ma-pe klo 10–14.
Turun Senioripysäkin keskusteluryhmä Facebookissa. Ryhmään ovat lämpimästi tervetulleita kaikki yli 60-vuotiaat. Ryhmä on yksityinen, joten keskustelun näkevät vain ryhmän jäsenet. www.tukenasi.fi

TULE-tietokeskus 


palvelee tuki- ja liikuntaelimistöön liittyvissä kysymyksissä. Kun mieltäsi vaivaa selkäsärky, nivelkivut tai haluat keskustella fysioterapeutin kanssa, ole yhteydessä. Soita puh. 044 744 7085, lähetä tekstiviestin tai sähköposti toimisto@tule.fi. Voit käydä verkkosivuillamme tule.fi ja kysyä myös Chatin kautta. Vaikka toimisto on kiinni, palvelemme ma, ti, ke ja to 10–15. Ole rohkeasti yhteydessä!


Turun evankelis - luterilaiset seurakunnat


Apua Turun evankelis-luterilaisten seurakuntien diakoniatyöltä koronatilanteen aikana

Ruoka-, keskustelu- ja muuta apua saa seurakunnilta edelleen. Sitä voi pyytää ottamalla yhteyttä puhelimitse tai sähköpostitse oman asuinalueen diakoniatyöntekijään. Vastaanotot tapahtuvat etänä ja taloudellista tukea hakevien on hyvä valmistautua lähettämään dokumentteja digitaalisesti tiedostoina tai kuvina.

  • Diakoniatyöntekijöiden yhteystiedot turunseurakunnat.fi/apua-ja-tukea.
  • Yhteystietoja tai seurakuntatietoja voi myös tiedustella laittamalla tekstiviestin, Whatsapp-viestiä tai soittamalla numeroon 040 3417340.

Turun evankelis-luterilaisten seurakuntien jumalanpalvelukset ja hartaudet

Seurakuntien jumalanpalvelukset pidetään ilman läsnä olevia seurakuntalaisia. Jumalanpalvelukseen voi kuitenkin osallistua etänä verkossa seurakuntien lähettämien verkkolähetysten kautta

Lilja-lehti

Turun Lähimmäispalveluyhdistyksen juttuluuri 


Jos koet yksinäisyyttä tai haluat lisätietoja toiminnastamme, soittele Kotikunnaan Juttuluuriin. Olemme linjoilla ma-pe klo 8–16 p. 044 729 0496. Voit jättää yhteydenottopyynnön myös sähköpostiin: menovinkit@kotikunnas.fi 

Linjoilla ollaan juuri sinua varten! 

Turun seudun Reumayhdistys ry

Palvelemme arkisin klo 10 – 16 välisenä aikana puhelimitse puh. 02 277 7240 ja 02 2777242. Jos sairastat reuma- tai muuta tuki- ja liikuntaelinsairautta tai olet sairastavan omainen, haluat neuvoja / vinkkejä arkeen, ota rohkeasti yhteyttä!

Turun Seudun Omaishoitajat ry

Oletko omaishoitaja tai autatko läheistäsi? Jos on huolia, ota rohkeasti yhteyttä. Selvitellään asioita yhdessä! 
Puhelinneuvonta arkisin 9–15 p. 040 681 4965

Turun Seudun Vanhustuki ry

Maksuttomia ja kaikille avoimia tilaisuuksiamme:
Ryhmätoimintaa (bingo, tietoiskut, englannin kielikylpy, käsityökerho, tietovisa, pelikerho) toimistollamme os. Läntinen Pitkäkatu 33 (katutaso), Turku ja tuolijumppa Ruusukorttelin liikuntasalissa (Puistokatu 11). Osallistujamäärä rajattu turvavälit huomioiden. Osaan tapahtumista voi osallistua etäyhteydellä, linkki kotisivuillamme www.vanhustuki.fi. Kotisivuilla myös ajantasainen kuukausikalenterimme.

Tapahtumia Ruusukorttelin hyvinvointikeskuksessa (Puistokatu 11) kuukauden ensimmäisenä tiistaina kello 14-15.30. Juhlasaliin otetaan 50 osallistujaa.

Luentoja yhteistyössä kirjaston kanssa pääkirjaston Studiossa (Linnankatu 2) kuukauden toisena tiistaina kello 13-14.30. Studioon otetaan toistaiseksi 30 kuulijaa kerralla. Luentoja voi seurata kirjaston Facebook -sivujen kautta (ks. tapahtumat).

Välitämme yksinäisille, yksin asuville yli 70-vuotiaille juttu- ja ulkoiluseuraksi vapaaehtoisia ystäviä. Toiminta on tarkoitettu heille, joilla ei ole tarvetta ammatilliseen tukeen mielenterveys-, päihde- tai muistiongelmien vuoksi. Lisätietoja ja puhelinystäväpyynnöt puh. 045 613 8839.

Uusia vapaaehtoisia perehdytetään toimintaan myös etäyhteydellä. Jos haluat ryhtyä vapaaehtoiseksi, ilmoittaudu puh. 045 613 8839. 

Välitämme kuntoilukummeja yksin asuville yli 70-vuotiaille, jolla on vähäisiä toimintakyvyn ongelmia, esimerkiksi portaissa kulkeminen, ulos liikkuminen tai tuolista ylösnousu on vaikeutunut. Kummien kanssa jumpataan ja vaihdetaan kuulumisia.

Lisätietoja: puh. 050 544 3313.
Uusia vapaaehtoisia perehdytetään toimintaan myös etäyhteydellä. Jos haluat ryhtyä vapaaehtoiseksi, ilmoittaudu puh. 050 544 3313. Olemme tavoitettavissa arkisin kello 9–15 puh. 044 536 7741. Tutustu Facebook -sivuihimme.

V-S FinFami

Tuemme mielenterveysomaisia edelleen omaisneuvonnan keskusteluavulla puhelimitse tai videoneuvottelulla. Lisätietoja saat työntekijöiltä sekä neuvontapuhelimesta arkisin klo 10 – 14, puh. 044 793 0582,  

Varsinais-Suomen Muistiyhdistys ry - Maakunnallinen muistineuvonta,- ohjaus ja tuki

Henkilökohtaista tietoa ja tukea muististaan huolestuneille henkilöille, muistisairaille henkilöille ja heidän läheisilleen puhelimitse, virtuaalisesti tai sähköpostitse. Voit olla yhteydessä mistä tahansa muistiin, muistisairauksiin, arjessa selviytymiseen tai jaksamiseen liittyvissä asioissa. Mahdollisuus myös säännöllisiin kontakteihin esim. viikoittain.

Varsinais-Suomen ja Satakunnan Muistiluotsin muistineuvoja Leeni Eriksson, puh. 040 673 3831, leeni.eriksson@muistiturku.fi
www.vsskmuistiluotsi.fii , https://www.facebook.com/VSSKMuistiluotsi/

Minneshandledning. Kontakta om du behöver stöd, råd eller handledning i minnesärenden.
Gerd Hakalax tel. 040 140 9345.
gerd.hakalax@muistiturku.fi, https://www.muistiturku.fi/sv

Muistiyhdistyksen Chat-palvelu avoinna sivulla www.muistiturku.fi
Chat-palvelu on käytössä  ma, ke ja to klo 9-19 ja pe klo 9-15
Chatt-servicen på svenska varje tisdag kl. 9-15

Tietoa ja tukea läheisille. Muistisairaiden henkilöiden läheisille tarkoitettu videovälitteinen keskusteluryhmä etäyhteydellä 20.4.2020 alkaen. Ryhmä kokoontuu maanantaisin klo. 14.00. Ilmoittaudu mukaan laura.tyopponen@muistiturku.fi.
Iloa ja aktiivisuutta kulttuurin keinoin.

Kulttuurikahvit etäyhteydellä henkilöille, jotka sairastavat muistisairautta ja heidän läheisilleen. Maanantaisin klo. 13-14. Ilmoittaudu mukaan mirva.nurmio-bose@muistiturku.fi.

Tietoa ja tukea läheisille (ympärivuoroakutisen hoidon teemat)
Verkossa tapahtuvan vertaisryhmän ympärivuorokautisessa hoidossa olevien muistiasiakkaiden läheisille 28.5.2020 alkaen.
Ryhmä kokoontuu torstaisin klo 17.30-19.00. Ilmoittaudu mukaan: laura.tyopponen@muistiturku.fi, Lisätiedot puh. 040 150 3113

Juttujaloittelu läheisille

Kävelyhetki muistisairaan henkilön läheiselle. Tarkoituksena on happihyppelyn ja hengähdystauon lisäksi tarjota tietoa ja tukea muistisairauden aiheuttaman kuormittumisen vähentämiseksi.

Läheisen irrottautuminen kodista voidaan tarvittaessa mahdollistaa saman aikaisesti tietokoneen/mobiililaitteen välityksellä järjestettävällä etätoiminnalla muistisairaalle.

Lisätiedot ja ilmoittautumiset: Laura Työppönen puh. 040 150 3113, laura.tyopponen@muistiturku.fi

Vahvikelinja tarjoaa ikääntyneiden arkeen askaretta aivoille ja piristystä päivään!  

Puhelinpalvelu on suunnattu kotona asuville ikääntyneille, jotka kaipaavat virkistävää tekemistä päiväänsä, mutta eivät itse käytä internetiä. Vahvikelinjassa ratkotaan yhdessä aivopähkinöitä, visaillaan tai muistellaan mukavia ja jutustellaan. Myös puhelinjumppaa istuen tai seisten. Puheluissa hyödynnetään vahvike.fi -sivuston runsasta aineistopankkia. 

Joskus kynnys ensimmäiseen yhteydenottoon voi olla korkea. Ikääntyneen luvalla voi meille soittaa toinenkin henkilö, ja jättää soittopyynnön, niin soitamme takaisin seuraavan päivystysvuoron aikana. Soittopyynnöt voi ilmoittaa minulle soittamalla tai sähköpostilla. 

Puheluihin vastaavat koulutetut vapaaehtoiset. Etsimme uusi vapaaehtoisia, joten jos tunnet vapaaehtoistoiminnasta kiinnostuneita perusdigitaidot hallitsevia henkilöitä, voit ohjata heitä ottamaan meihin yhteyttä.