Kokoelmia-näyttely koostuu seitsemäntoista NaSeVa ry:n jäsenen valokuvista itselleen tärkeistä aiheista. Jokainen kuvaaja on valinnut arkistoistaan 3–5 valokuvaa, jotka kertovat jotain olennaista hänen kuvausharrastuksestaan.

Naantalin Seudun Valokuvaajat NaSeVa ry – Kokoelmia

  • Brinkkalan galleria, 30.4.–6.6.2021
  • Vanha Suurtori 3, Turku
  • Avoinna ti–su klo 10–18
  • Poikkeusaukioloajat: 30.4. avoinna klo 15 asti, 1.5. suljettu 
  • www.naseva.com

Naantalin Seudun Valokuvaajat NaSeVa ry on vuonna 1957 perustettu pieni mutta pirteä kameraseura. Vakiintuneeseen toimintaan kuuluu muun muassa koulutusta eri teemoista, näyttelytoimintaa ja kuvausretkiä. Viimeksi on opiskeltu makrokuvausta ja maisematähtikuvausta.

Vuodesta 2006 alkaen seura on ylläpitänyt kuukausittain vaihtuvia jäsenten pienoisnäyttelyitä Naantalin pääkirjaston oven vieressä olevassa ulkovitriinissä, joka on aina saavutettavissa. Isompia näyttelyitä pyritään järjestämään vuosittain. 

Suosituinta jäsenten keskuudessa lienee luontokuvaus, mutta kaikkea muutakin kuvataan; maisema- ja miljöökuvia, tapahtumia, ihmisiä. Yhdistyksen verkkosivuilla on Kuukauden aiheet -kuvablogi, josta voi katsella, miten eri tavoin eri kuvaajat tulkitsevan saman aiheen. Yhteisissä, kaikille avoimissa kuvailloissa jäsenet voivat nähdä toistensa kuvia, keskustella ja oppia niistä.

Kuva: Ruut Jonsson, NaSeVa ry

Kuvausmatkat ja -retket ovat aina olleet olennainen osa seuran toimintaa. Suomen rannikon saaria on kierretty Hailuodosta Kotkan Haapasaareen asti, mukaan lukien Ahvenanmaan saaristo. Ulkomaan kuvausmatkoja on tehty eniten Viroon ja Norjaan. Erityisesti Pohjois-Norja on ollut suosittu kohde. NaSeVan jäsenten valokuvia on vuosien varrella palkittu muun muassa Vuoden Luontokuva -kilpailussa.

  • Ylin kuva: Jari Hakala, NaSeVa ry

Turvallinen galleriavierailu

  • Brinkkalan galleria on avoinna rajoitetuin kävijämäärin, enintään 10 kävijää kerrallaan.
  • Vierailu ei vaadi ennakkoilmoittautumista, mutta galleriaan tulevia pyydetään huomioimaan koronatilanteeseen liittyvät turvallisuusohjeet.
  • Galleriaan ei pidä tulla, jos on flunssan oireita.
  • Suosittelemme kasvomaskin käyttöä.