Åbo stadsbibliotek ordnar igen hundratals gratis händelser i höst, något för nästan varje dag i veckan: natur under havsytan i magnifika foton, hållbar utveckling i olika händelser, poesi i form av både diskussionstillfällen och inbjudna poeter som några axplock.
Dessutom fortsätter många välkända föreläsningsserier, bokcirklar och klubbar – en perfekt chans att upptäcka en ny hobby helt gratis.
– Biblioteket bjuder på en riklig mängd händelser: förutom bekanta bokcirklar, författarbesök och föreläsningar blir det bland annat performancekonst och ett monologframförande. Under hösten har vi också intressanta diskussionstillfällen om bland annat poesi, hållbart liv och översättning av litteratur, tipsar händelseinformatiker Suvi Kiukas.
För att uppmärksamma Östersjödagen visas en pop up fotografiutställning i Rotundan i huvudbiblioteket. Utställningen World Unseen består av verk från de prisbelönta fotograferna Meeri Koutaniemi och Pekka Tuuri, med fotografier som bjuder på en resa från tropiska korallrev till Östersjöns undervattenvyer. Utställningen finns till påseende 27.8–13.9. Bland höstens evenemangsutbud finns också utställningar av Jöötti rf., Turun Sarjakuvaseura, Aura of Puppets samt Turunlahden Sanaversomo.
Poesi, Åbo och hållbart liv
Bibliotekets intensiva evenemangshöst kör i gång med fart i och med den Internationella läskunnighetsdagen 8.9, då den den danska konstnären Tina Mariane Krogh Madsen gör en performance om kollektivt läsande. Höstens poesiutbud startar 9.9 med ett diskussionstillfälle som ordnas i samarbete med Poesia, där diktarna Erkka Filander och Miia Toivio diskuterar bland annat vems röst som hörs i poesin. Mera poesi utlovas i en paneldiskussion 16.9, som handlar om poesin i Åbo.
Som föregångare för cirkulär ekonomi tar biblioteket självklart plats under Hållbarhetsveckan i Åbo. Diskussionstillfället Kestävän elämän juhla (ung. Det hållbara livets fest) ordnas i huvudbiblioteket 15.9. Staden Åbo firas på Åbodagen 20.9, då biblioteket fylls av mångsidigt program. Författaren Heli Laaksonen gästar biblioteket 23.9 i samband med den traditionella förfesten för Åbo Bokmässa, Kirjamessuetkot.
Gamla bekanta händelser fortsätter
I höst blir det omstart för bibliotekets många bokcirklar. Som ny bekantskap startar Läsbubblan, bibliotekets tysta bokcirkel, dit alla är välkomna att läsa tillsammans på låg tröskel. I slutet av varje träff erbjuds möjlighet att diskutera böcker.
Höstens föreläsningsserier bjuder på intressanta fakta om historia, vetenskapskapital och barns läsande. Även i närbiblioteken är evenemangshösten livlig. I Nummis bibliotek ordnas det program för barnfamiljer varje månad på tisdagar genom hela hösten. Inom programhelheten Kotikulman kulttuuri för personer över 65 år ordnas det mångsidigt program från filmvisningar till karaoke i biblioteken i Pansio, Övre S:t Marie, Runosbacken och Kråkkärret.
I oktober ordnas Seriefestivalen som vanligt i huvudbiblioteket, och i november lyser Poesiveckan upp i höstmörkret. I december fylls biblioteket med julevenemang och julpyssel.