Turun kaupunginkirjaston syksy tuo tullessaan satoja ilmaisia tapahtumia lähes jokaiselle viikonpäivälle.

Tapahtumasyksyssä on luvassa merenalaisluontoa upeissa valokuvissa, kestävän kehityksen juhlaa useissa tapahtumissa ja runoutta niin keskustelutilaisuuksissa kuin runoilijavierailuissa. Lisäksi tarjolla on tutut luentosarjat, lukupiirit ja kerhot, joista voit löytää itsellesi uuden maksuttoman harrastuksen. 

– Kirjaston tapahtumasyksy on taas runsas: tuttujen tapahtumasisältöjen, lukupiirien, kirjailijavierailujen ja luentojen ohella pääkirjastossa nähdään muun muassa performanssitaidetta ja monologiesitys. Syksyn aikana ohjelmassamme on myös mielenkiintoisia keskustelutilaisuuksia muun muassa runouteen, kestävään elämään ja käännöskirjallisuuteen liittyen, vinkkaa tapahtumainformaatikko Suvi Kiukas.

Pääkirjaston Rotundassa nähdään Itämeripäivän kunniaksi pop up -valokuvanäyttely. World Unseen -näyttelyn keskiössä ovat palkittujen valokuvaajien Meeri Koutaniemen ja vedenalaiskuvaaja Pekka Tuurin teokset, jotka vievät katsojan trooppisten merien koralliriutoilta Itämeren pinnan alle. Näyttely on nähtävissä 27.8–13.9. Syksyn aikana pääkirjaston näyttelykalenterissa ovat lisäksi Jöötti ry:n, Turun Sarjakuvaseuran, Aura of Puppets`n sekä Turunlahden Sanaversomon järjestämät näyttelyt. 

Pääkirjaston musiikkitapahtuma.  (Kuva: Hannu Aaltonen)

Runo, Turku ja kestävä elämä

Kirjaston vilkas tapahtumasyksy pyörähtää vauhdilla käyntiin. Syksyn starttaa 8.9. Kansainvälisen lukutaidon päivän performanssi: Kollektiivisen lukemisen performanssin pääkirjastossa esittää tanskalainen taiteilija Tina Mariane Krogh Madsen. Kirjaston runosyksyn aloittaa 9.9. Poesian kanssa järjestettävä keskustelutilaisuus, jossa runoilijat Erkka Filander ja Miia Toivio pohtivat muun muassa kuka tai mikä runossa on äänessä. Lisäksi runon parissa viihdytään turkulaista runoutta pohtivassa paneelikeskustelussa 16.9. 

Kirjasto tunnetaan kiertotalouden edelläkävijänä, joten kirjasto on luonnollisesti mukana Turun Kestävän elämän juhlaviikolla tarjoamalla areenan Kestävän elämän juhla -keskustelutilaisuudelle 15.9. Lisäksi juhlistamme Turun kaupunkia 20.9. Turun päivänä, jolloin kirjasto täyttyy monenlaisesta ohjelmasta. Kirjaston syksyyn kuuluvat myös perinteiset Kirjamessuetkot, joissa 23.9. vieraana on kirjailija Heli Laaksonen. 
 

Kahvikuppi kirjapinon päällä.  (Kuva: Noora Yrttiaho)

Luvassa myös vanhat tutut tapahtumat

Syksy käynnistää jälleen kirjaston lukuiset lukupiirit. Uutena lukupiirinä aloittaa Lukukupla – pääkirjaston hiljainen lukupiiri, jonne voi tulla matalalla kynnyksellä lukemaan yhdessä. Jokaisen tapaamisen lopuksi on mahdollisuus keskustella lukemastaan. 

Syksyn luentosarjat tarjoavat kiinnostavaa tietoa historiasta, tiedepääomasta ja lasten lukemisesta koko syksyn ajan. Myös lähikirjastoissa on vilkas tapahtumasyksy. Nummen kirjastolla lapsiperheille suunnatut tapahtumatiistait jatkuvat kuukausittain läpi syksyn. Lisäksi Kotikulman kulttuuri tuo monenlaista ohjelmaa aina elokuvista karaokeen niin Pansion, Yli-Maarian, Runosmäen kuin Varsisuonkin kirjastoon. 

Lokakuussa pääkirjastossa festaroidaan jälleen tutusti Sarjakuvafestareilla ja marraskuussa Runoviikko tuo lisää runoutta syksyn pimeyteen. Joulukuussa kirjasto täyttyy joulutapahtumista ja jouluaskarteluista. 

 

Pääkirjaston origamitapahtuma.  (Kuva: Hannu Aaltonen)