Kupittaan kärjen alueen pilaantuneen maaperän puhdistusta valmistelevat työt käynnistyvät

Karttakuva johon on merkattu Teollisuuskadun ja Rautakadun risteyksessä sijaitseva työmaa-alue. (Foto: Turun kaupunki)

Itäharjulla, tulevan Taito-kampuksen tontilla, aloitetaan puunkaadot ja pilaantuneen maaperän puhdistusta valmistelevat työt tänään 7.11.2025. Varsinainen pilaantuneen maaperän puhdistaminen käynnistyy arviolta ensi viikon aikana.

Suurin osa työmaana toimivasta tontista on väliaikaisena pysäköintialueena palvelevaa joutomaata. Tontin eteläreunalla on kapea puustoinen vyöhyke, jota ei voida säilyttää alueelle suunnitellun rakentamisen vuoksi. 

Kunnostustöiden aikana alueella liikkuu työkoneita ja maata pois kuljettavia rekkoja. Työmaan toiminnalla ei kuitenkaan arvioida olevan vaikutuksia alueen normaaleihin liikennejärjestelyihin. 

Töiden arvioitu kesto on joulukuun 2025 loppuun.

Lue lisää Turun Tiedepuiston sivuilta