För Asta Sveholm och Sami Lalou kändes flyttningen till Åbo genast hemtrevlig. Staden är livfull och kompakt, i vilken avståndet mellan hemmet och arbetsplatsen inte är för ansträngande.
Åbo Stadsteaters senast engagerade skådespelare Asta Sveholm och Sami Lalou poserar rutinerat på Teaterbron. De går ofta över bron eftersom arbetsresan till teatern för båda två går från centrum längsmed ån.
Duon flyttade till Åbo förra sommaren. Sami repeterade redan på våren i Åbo för pjäsen Tiranan sydän som hade premiär på hösten, och besökte samtidigt lägenhetsvisningar.
– Åbo kändes genast europeisk på något sätt, här var bra liv och rörelse, minns Sami. Asta och Sami som utexaminerades från Teaterhögskolan mitt under coronatiden engagerades både direkt vid Oulun teatteri. Där hann de vara i två år.
– För en del passar det att arbeta som frilansare, men det lockade ingendera av oss, funderar Asta och Sami.
Asta minns att hon spände inför en föreställning av pjäsen Pienen hauen pyydystys, som Åbo Stadsteaters konstnärliga ledare Mikko Kouki var på väg till Uleåborg för att se. Det skulle avgöra om det fanns arbete i Åbo.
Det finns inte engagemang att få vid teatrar så där bara. Det som hjälper med att få arbete är om man vågar bege sig utanför Ring tre. Konkurrensen är stenhård, en plats kan sökas av hundra sökande eller flera.
Mikko Kouki erbjöd emellertid båda arbete i Åbo.
– Det kändes nog som en riktig lyckträff, minns Asta.
Texten fortsätter efter bilden
Stadens kulturutbud tilltalar
Förra hösten körde Asta ännu ofta mellan Åbo och Uleåborg eftersom hon var med i Oulun teatteris föreställning. Sami har bott på många platser och är van att resa runt och flytta.
Enligt henne klarar man sig bra i Åbo utan bil, och med buss och tåg kommer man behändigt till Helsingfors.
– Man kan också på kort varsel bestämma sig för att åka och träffa kompisar eller släktingar, och komma hem tillbaka till natten.
För Asta som vuxit upp i en skådespelarfamilj och i Helsingfors var miljöombytet, först till Uleåborg och nu till Åbo, välkommet. Det passar henne att åka bort från inrutade mönster, få perspektiv på saker och ting.
– Jag har också fått ro att växa då bostadsorten har bytts ut.
Hade en sådan uppfattning att man uppskattar teater i Åbo.
Enligt både Asta och Sami var det trevligt att arbeta i Uleåborg men avståndet till släktingar och vänner kändes för långt.
Åbo har alltid attraherat dem båda och staden och teatern har ett gott rykte inom yrkesfältet. Åbo Stadsteaters repertoar tilltalade, och även det inspirerar som är på kommande i musikhuset Fuga som blir färdigt bredvid.
– Jag hade en sådan uppfattning att man uppskattar teater i Åbo, att den har en god och synlig ställning i staden, berättar Sami.
– Att komma till Åbo har länge varit något av en dröm, som har vuxit under de senaste åren, avslöjar Asta.
Flyttningen till sydvästkusten kändes till en början som en södernsemester. De unga skådespelarna tog ut allt av miljön kring Aura å då sommaren var som bäst. De berättar att de suttit och levt om vid åstranden och besökt alla terrasser och restauranger värda sitt rykte.
– Vid domkyrkoterrassen lyssnade vi på många spelningar, den är en stilig kulturhistorisk oas mitt i staden, myser Sami.
– Jag gillar annars också att gå på spelningar och här har jag hittat mängder av intressant indiemusik, fortsätter Asta.
Samppalinna utebassäng har man också simmat i. Det är behändigt då man på våren och förhösten direkt från arbetsplatsens bakgård kan klättra upp och ta en simtur.
Lämpligt med utmaningar på arbetet och okomplicerad vardag
Båda skådespelarnas vardag är än så länge så pass hektisk att livet ganska långt kretsar kring hem och teater.
Arbetsdagen är tudelad: på morgonen repetitioner, på eftermiddagen en paus på några timmar och på kvällen föreställning.
Söndagarna är ledig dag. Då går Asta på gymmet.
– Jag använder nog ofta söndagen till att öva repliker, skrattar Sami till.
Det har gått enkelt att slinka in i arbetsgemenskapen. Båda två säger att de har fått roliga roller och mycket ansvar. Asta har gjort huvudrollen i deckaren Hildur, Sami spelar den andra huvudrollen i pjäsen. Spelsäsongen för ett av William Shakespeares mest kända skådespel, Macbeth, har nyligen börjat. I det spelar duon paret Macduff.
I synnerhet Asta njuter av Shakespeares rikliga, invecklade text. Den är utmanande för skådespelaren.
– Man får arbeta rejält med texten, man får ta i med både händer och tänder, beskriver Asta.
Astas arbete kan man också erfara på en annan scen i Åbo, nämligen på Åbo Unga Teater där skådespelet Eläintilassa nyligen haft premiär. Asta har skrivit manuset till föreställningen som baserar sig på George Orwells roman Djurfarmen.
Enligt henne har det varit en lärorik erfarenhet att skriva ett skådespel. Det har krävt ett annat slag av uthållighet och ensamhet än då man som skådespelare gör och förbereder en föreställning tillsammans med andra.
– Jag skrev ursprungligen texten för ett skådespel som framfördes vid Oulun kaupunginteatteri och jag är glad över att Åbo Unga Teater också tog den i sin repertoar. Jag upplever verket som mycket aktuellt.
Den 30-åriga Asta Sveholm och den 36-åriga Sami Lalou står ofta på Åbo Stadsteaters scen under vårsäsongen 2025. I Hildur spelar de huvudrollerna då Asta förvandlas till kriminaldetektiv Hildur Rúnarsdóttir och Sami till dennas finländska kollega Jakob Johanson. I Macbeth spelar Sami bland annat rollen som Macduff och Asta för sin del är Lady Macduff.
Hildur spelas på Huvudscenen fram till 24.5 och Macbeth fram till 3.5.
TEXT: HEIDI HORILA
Artikeln har publicerats på finska i Åboposten 1, 2025.