Härkämäen päiväkoti, tilahanke
Turku investoi historiallisen paljon kouluihin ja päiväkoteihin. Kaupungissa on käynnissä päiväkotien uudistushanke, jossa on edistetty kaikkiaan 12 uuden päiväkodin rakentamista kaupunkiin. Härkämäen päiväkoti on osa päiväkotien uudistushankkeen vuokramallilla toteutettavaa kokonaisuutta.
Vuokrahankkeena toteutettavat päiväkodit nousevat Lausteelle, Vättiin, Härkämäkeen, Pitkämäkeen ja Varissuolle. Hankkeesta järjestetyn tarjouskilpailun voitti Liminal Company 20 + Rakennusliike Lapti -ryhmittymä, joka suunnittelee, rakentaa ja rahoittaa päiväkodit ja vuokraa ne kaupungille.
Härkämäen päiväkodin yksiköt siirtyvät vuokrattaviin väliaikaistiloihin viiden vuoden ajaksi. Väliaikaistilojen sijaintipaikkana toimii Väinölänpuiston kenttä osoitteessa Rahjekatu 4.
Härkämäen uuteen päiväkotiin tulee tilat kahdeksalle ryhmälle.
Sijainti kartalla: Rahjekatu 3
#päiväkotihanke #tilahanke
-
Kilpailutus ja päätöksenteko
Väliaikaistilojen vuokrausta koskeva päätös on tehty kaupunginvaltuuston kokouksessa 22.1.2024.
Kaupunginhallitus hyväksyi koko 12 päiväkodin uudistushanketta koskevan hankesuunnitelman kokouksessaan 22.4.2024.
Kaupunginvaltuusto teki päätöksen vuokrahankekokonaisuuden toteuttajasta kokouksessaan 17.11.2025.
-
VoimassaToteutusvaihe
Härkämäen päiväkodin rakentaminen pyritään aloittamaan vuoden 2027 alussa.
-
Valmistuminen
Aikataulu tarkentuu.