Oppimisen tuki uudistui – rehtoreille tehty kysely korostaa erityisopettajien merkitystä

Koululainen kirjoittaa liitutaululle. (Foto: Pixhill_Kuvapankkikuva)

Turun suomenkielinen perusopetus kysyi rehtoreiden kokemuksia oppimisen tuen uudistumisesta. Erityisopettajat ovat olleet tukena tuen rakenteiden suunnittelussa ja uudistuksesta tiedottamisessa sekä innostamassa ja kannustamassa muita.

Turun suomenkielisen perusopetuksen rehtoreilta kysyttiin lokakuussa onnistuneista kokemuksista ja hyvistä käytännöistä tuen uudistukseen liittyen. Kyselyyn vastasi 23 rehtoria.

– Rehtorit kiittivät erityisesti koulujensa erityisopettajia, jotka ovat toimineet innostavina ja kannustavina esimerkkeinä omissa työyhteisöissään, kertoo kasvun ja oppimisen tuen suunnittelija Tytti Hongisto.  

Yhteistyö on lisääntynyt

Kerätyn palautteen perusteella yhteistyötä tehdään tiiviimmin sekä erityisopettajien että muiden opettajien kanssa.  

Rehtoreiden kokemuksista nousivat esiin yhteistyön lisääntyminen sekä monipuoliset ratkaisut, joita kouluissa on tehty uuden lain toimeenpanossa.

– Esimerkiksi yhteisopettajuus ja tiimityö ovat palautteen perusteella lisääntyneet, ja yhteistyön tekemistä on vahvistettu esimerkiksi lukujärjestysrakenteilla, Hongisto toteaa.

Kurssisuunnitelmat ja vuosikellot ovat selkeyttäneet opetusta ja lukujärjestyksiin on tuotu näkyväksi työaikaa ja resurssien käyttöä.  

Tuen tarjoaminen on kaikkien opettajien vastuulla

Oppilaslähtöisyyden vahvistumisen myötä ryhmäkohtainen tuki on ollut näkyvämpää ja joustavampaa. Myös muutoksista tiedottaminen sai kiitosta.  

– On ollut hienoa huomata, että koulujen henkilöstö osallistuu aktiivisesti järjestämiimme tuen infotilaisuuksiin ja tapaamisiin, joissa muutosta käsitellään. Näiden lisäksi rehtoreiden ja erityisopettajien rooli uusien käytänteiden jalkauttamisessa on ollut erittäin tärkeää.

Rehtoreiden mukaan opettajien yhteinen opetuksen suunnittelu on lisääntynyt, ja suunnittelutyö on muuttunut tarkoituksenmukaisemmaksi.

– Yhteistyö opetuksen suunnittelussa mahdollistaa tuen joustavamman ja monipuolisemman järjestämisen sekä helpottaa joustavien ryhmittelyiden tekemistä. Tuen tarjoaminen on kaikkien opettajien vastuulla, ei vain erityisopettajien. Palautteen mukaan uudistus on ylipäänsä lisännyt keskustelua oppilaan tuesta, Hongisto iloitsee.

Rehtorit toivat myös esille, että tuen uudistus otettiin valtakunnallisesti käyttöön hyvin nopealla aikataululla, joten ohjeet ja yhteinen ymmärrys ovat vasta muotoutumassa.  

– Haluan kiittää kaikkien koulujen henkilöstöä siitä, että he ovat suhtautuneet muutokseen pääasiassa avoimin mielin ja nostaneet mielessä olevia kysymyksiä rohkeasti esiin. Näin saamme rakennettua yhdessä uutta, Hongisto summaa.

Oppimisen tuen järjestäminen muuttui 1.8.2025 esiopetuksessa, perusopetuksessa ja lukiokoulutuksessa. Elokuusta alkaen oppilaille on annettu ryhmäkohtaista ja oppilaskohtaista tukea oppilaan tarpeiden mukaan. Ensisijaisesti oppimisen tukea järjestetään ryhmäkohtaisena. 

Lisätietoja
  • Ryhmäkohtaiset tukimuodot toteutetaan ensisijaisesti osana jokapäiväistä luokkaopetusta. Tämä sisältää esimerkiksi yleisen tukiopetuksen, opetuskielen tukiopetuksen ja erityisopettajan antaman opetuksen muun opetuksen yhteydessä. Nämä tukimuodot ovat osa jokaista koulupäivää eikä niistä päätetä erikseen.
  • Oppilaskohtaisiin tukitoimiin sisältyy osittain pienryhmässä tai kokonaan erityisluokassa toteutettava opetus sekä oppilaskohtaiset apuvälineet, tulkitsemis- ja avustajapalvelut. Oppilaskohtaisten tukitoimien järjestämisestä päätetään hallintopäätöksellä. Huoltajan kanssa tehdään yhteistyötä tuen suunnittelussa. Erityisluokan oppilaat kuuluvat tähän ryhmään.
  • Lue lisää: Tukea oppimiseen