Yleisen sähköisen allekirjoituksen henkilörekisteri

Palvelukokonaisuus

Konsernihallinto

Henkilötietojen käsittelyn tarkoitus

Henkilötietoja käytetään henkilön tunnistamiseen, sen tarkistamiseen, onko hänellä oikeudet käyttää palvelua ja allekirjoituksen tekemiseen.

Rekisterinpitäjä

Turun kaupunginhallitus

Rekisterinpitäjän yhteystiedot

puh. 02 330000
turun.kaupunki@turku.fi

Rekisterin vastuuhenkilö

IT-palvelujohtaja Joni Ilmanen

Yhteyshenkilö rekisteriä koskevissa asioissa

Asianhallintapäällikkö Sari Suomela

Yhteyshenkilön yhteystiedot

sari.suomela@turku.fi, puh. 044 907 2449

Kaupungin tietosuojavastaavan yhteystiedot

tietosuoja@turku.fi

Rekisterin tietosisältö

Järjestelmällä on oma rekisterinsä, mutta se käyttää myös Turun Entra-ID:tä, sekä Suomi.fi:n ja Telian tunnistuspalvelua tunnistamiseen.
Järjestelmä tunnistaa AD-käyttäjät sähköpostin, nimien ja AD-ryhmien roolien perusteella. Sisäisistä ja ulkoisista allekirjoittajista tallennetaan nimi, sähköpostiosoite ja mahdollisesti puhelinnumero, vahvasti tunnistautuneilta allekirjoittajilta myös henkilötunnus.

Säännönmukaiset tietolähteet

Turun Entra-ID, Telian tunnistuspalvelu ja allekirjoittajilta.

Henkilötietojen käsittelyn peruste

Sopimus Yleistä etua koskeva tehtävä tai julkinen valta Rekisterinpitäjän tai kolmannen osapuolen oikeutettu etu

Lisätietoja perusteiden lainmukaisuudesta

Laki vahvasta sähköisestä tunnistamisesta ja sähköisistä luottamuspalveluista 617/2009.

Henkilötietojen vastaanottajaryhmät

Tietoja ei siirretä/luovuteta muualle.

Henkilötietojen siirto EU:n tai ETA:n ulkopuolelle

Tietoja ei luovuteta EU:n tai ETA:n ulkopuolelle.

Rekisterin suojauksen periaatteet

Esihenkilö päättää työntekijöiden käyttöoikeuksista rekisteriin siinä laajuudessa kuin kunkin työtehtävät sitä edellyttävät. Tietojen käyttöä valvotaan ja seuraamukset väärinkäytöksistä on määritelty. Automaattisen tietojenkäsittelyn (ATK) avulla käsiteltävät tiedot on suojattu ulkopuoliselta käytöltä Turun kaupungin tietoverkon käyttöoikeuskirjautumisella ja käyttäjäkohtaisilla käyttöoikeusmääräyksillä.

Tietojen säilytysaika

Tiedot säilyvät allekirjoitetuissa asiakirjoissa niille tiedonohjaussuunnitelmassa määritetyn säilytysajan.

Tietojen käyttö profilointiin tai automaattiseen päätöksentekoon

Henkilötietoja ei käytetä profilointiin tai automaattiseen päätöksen tekoon.