Turun kaupunginkirjasto juhlii kielen moninaisuutta Satakielikuukauden ajan 21.2.–21.3. Kuukauden aikana kirjasto täyttyy tapahtumista ja toiminnasta, joissa ytimessä on kielen moninaisuus ja äidinkielen merkitys. Luvassa on musiikkia, näyttelyitä, keskustelutilaisuuksia, kääntäjähaastattelu ja kirjallisuusnostoja.
Turussa puhutaan yli 100 eri äidinkieltä. Kirjaston tavoitteena on edistää kaikkien yhdenvertaisia mahdollisuuksia sivistykseen ja kulttuuriin. Satakielikuukauteen liittyviä tapahtumia ja hankkeita yhdistää se, että ne tavalla tai toisella huomioivat kielellisen moninaisuuden ja äidinkielen merkityksen.
- Monikielisyys näkyy erilaisten kohtaamisten, keskustelun, projektien, taiteen ja yhdessä tekemisen kautta, kirjaston monikulttuurisuusinformaatikko Tea Kaila tiivistää.
Kirjasto täyttyy eri kielistä, musiikista ja tanssista
Turun pääkirjastossa on Satakielikuukauden aikana luvassa Nobel-palkitun Han Kangin kääntäjän Taru Salmisen haastattelu. Lisäksi pääkirjastossa on yhteistyössä SPR:n ja MIELI Kriisikeskus Turun Serenen kanssa järjestettävä keskustelutilaisuus, jossa kahden kulttuurin ihmiset jakavat kokemuksiaan.
Korean kieli on esillä myös nuortenosasto Stoorin k-pop-tanssitapahtumassa, jossa pääsee itsekin kokeilemaan suosittua tanssilajia. Pääkirjaston lastenosastolla Saagassa lapset voivat jättää omankielisen tervehdyksen muiden kävijöiden luettavaksi osaston seinälle. Uutistorilla taas voi osallistua japanilaisten vaihto-opiskelijoiden ohjaamaan työpajaan, jossa tutustutaan japanilaiseen kalligrafiaan, shodoon.
Esperanton kieleen ja kulttuuriin voi tutustua Turun Esperantoyhdistyksen esittäytyessä pääkirjaston Rotundassa ja tieto-osaston näyttelyissä, jotka ovat esillä koko Satakielikuukauden ajan. Musiikkiosastolla juhlistetaan musiikkikokoelman kielellistä rikkautta aineistonäyttelyllä.
Satakielikuukausi on äidinkieltä ja kielellistä moninaisuutta juhliva jakso, jota vietetään vuosittain Kansainvälisen äidinkielen päivän 21.2. ja Maailman runouden päivän ja Rasismin vastaisen päivän 21.3. välissä. Satakielikuukautta on vietetty Suomessa vuodesta 2015.