Impivaaran uimahallin remontti on osoittautunut pitkäkestoisemmaksi kuin alun perin arvioitiin. Kuntosalit ja liikuntasali saatiin kuitenkin auki jo etuajassa tiistaina 22. syyskuuta. Altaille pääsyä joudutaan odottamaan vuodenvaihteeseen.
Usein kysytyt kysymykset | Impivaaran uimahallin remontti viivästyy
Tietoja päivitetään, kun uutta tietoa saadaan.
Uuden suunnitelman mukaan halliin päästään vuodenvaihteessa 2026–2027, mutta tarkkaa päivämäärää ei vielä ole.
Liikuntalautakunta teki keväällä päätöksen, että remontin vuoksi ei saa hyvityksiä rannekkeista. Päätös perustuu siihen, että liikuntarannekkeella on mahdollista harrastaa myös muissa paikoissa.
Samppalinnan maauimala pidetään auki 18. lokakuuta asti, jos ilmat eivät kylmene liikaa.
Uimaan pääsee Petreliuksen uimahalliin, joka on avoinna koko remontin ajan. Saaronniemen talviuintipaikka avautuu päivittäiseen käyttöön 1.10.
Seurat voivat käyttää Petreliuksen uimahallia yleisöaikojen ulkopuolella. Petreliuksessa on yksi 25 metrin allas, jossa on neljä rataa. Lisäksi seurat voivat käyttää Puolalankatu 5:ssä sijaitsevaa allasta 18. lokakuuta alkaen.
Impivaaran kuntosalit ja liikuntasali ovat myös avautuneet 22.9. alkaen. Ne ovat auki ma-to klo 6–19, pe klo 11–18 ja la-su klo 9–15. Ohjattu toiminta Impivaaran uimahallin liikunta- ja kuntosaleilla käynnistyy ma 28.9.
Kuntosaliharjoittelua on tarjolla myös Petreliuksen, Paattisten, Kupittaan urheiluhallin sekä Varissuon jäähallin saleilla.
Lisätietoja Impivaaran uimahallin ohjatusta liikunnasta: Impivaaran uimahallin ohjattu liikunta | Turku.fi
Lisätietoa uimahalleista: Uimahallit ja maauimalat | Turku.fi
Lisätietoa kuntosaleista: Kuntosalit | Turku.fi
Katso myös ulkokuntosalit: Ulkokuntoilulaitteet ja kuntoportaat | Turku.fi
Viivästymisen taustalla ei ole mitään yksittäistä ongelmaa vaan kyse on kokonaisuudesta. Aikataulu ei ole pitänyt, ja töitä ei ole saatu tehtyä niin nopeasti, kuin oli suunniteltu. Remonttia ei voida nopeuttaa, sillä laadusta on pidettävä kiinni.
Pakkaset jäädyttävät kulkuväylät, eikä alueella ole enää turvallista liikkua. Myös altaasta nouseva vesihöyry haittaa merkittävästi näkyvyyttä, eikä uimavalvontaa voida taata. Samppalinnan maauimalaa ei myöskään ole suunniteltu pidettäväksi auki kylmillä keleillä. Veden pitäminen riittävässä uintilämpötilassa on kustannuksiltaan kallista, eikä Samppalinnassa ole allaspeitettä, jonka avulla energiatehokkuutta voitaisiin parantaa. Samppalinna on auki 18.10. saakka, mutta jo lokakuussakin yöpakkaset saattavat häiritä aamun aukioloa, eikä maauimalaa välttämättä saada auki turvallisesti kello 6 aamulla. Samppalinnan altailla ei myöskään ole valaistusta.
Tällä hetkellä ei jonoja tai ruuhkaa ole ollut ja saleihin sekä pukuhuoneisiin on mahtunut hyvin. Lisäksi tarjolla on naulakoita.
Remontoinnin aikataulusta ei ole vielä tarkkaa tietoa.
Asiaa on harkittu ja se on vielä käsittelyssä. Osittainen käyttöönotto vaatisi järjestelyjä, joissa ei pystytä täysin varmistamaan kävijöiden turvallisuutta remontissa olevassa hallissa.
Impivaaran uimahallin remontissa on koettu harmillinen takaisku, sillä uima-altaita ei saadakaan suunnitelmien mukaan käyttöön lokakuussa.
Tiloissa tehdään mittavia parannuksia, jotka tähtäävät viihtyvyyden ja turvallisuuden lisäämiseen. Uimahallissa korjataan allastilojen laatoituksia ja ehostetaan 50 metrin altaan lähtötelineet sekä muut metalliosat. Lisäksi korjataan ja parannetaan hyppytornin lavoja ja hyppytornia. Samalla uusitaan sähkö- ja talotekniikkaa. Pukuhuoneiden remontti tehdään myöhemmin. Aikataulu ei ole vielä tiedossa.
Uimahalli oli tarkoitus avata käyttäjille lokakuun 27. päivä. Nyt tehdyn uuden suunnitelman mukaan halliin päästään vuodenvaihteessa.
– Remontti ei ole edennyt toivotussa aikataulussa, ja useat eri työvaiheet ovat edelleen kesken. Emme kuitenkaan voi riskeerata hallin perusteellisen remontin laatua kiirehtimällä sitä liikaa, tilapalvelujohtaja Pauliina Karjalainen sanoo.
– Tilanne on todella ikävä paitsi koululaisryhmille ja kaupunkilaisille niin myös erityisesti seuroille ja harrastajille. Olemme todella pahoillamme viivästymisestä aiheutuvista vaikeuksista ja pyrimme ratkaisemaan asioita yhdessä sidosryhmiemme kanssa, sanoo liikuntapalvelujohtaja Markus Kalmari.
Kuntosalit avoinna joka päivä
Vaikka hallin remontti jatkuu, voidaan rakennuksen kuntosalit ja liikuntasali avata yleisölle jo tiistaina 22. syyskuuta. Salit ovat avoinna maanantaista torstaihin kello 6–19, perjantaisin kello 11–18 ja lauantaina sekä sunnuntaina kello 9–15.
Kyseiset ajat ovat kassan aukioloaikoja, joten kuntoiluaikaa on 30 minuuttia kassan sulkemisen jälkeen ja talosta pitää olla ulkona tunti kassan sulun jälkeen.
Remontin vuoksi hallissa on muutamia rajoituksia. Esimerkiksi alakerran isot puku-, pesu- ja saunatilat tai esteettömät puku- ja pesutilat eivät ole käytössä. Myöskään kahvila Otava ei tässä vaiheessa aukea.
Kuntoilijoiden käytössä ovat 3. kerroksen pukuhuoneet ja suihkut, joissa kummassakin (M ja N) noin 40 pukukaappia. Myös hissi on normaalisti käytössä.
Pysäköinti onnistuu Markulantien puoleisella isolla parkkipaikalla. Sisäänkäynnin vieressä olevat liikuntaesteisten pysäköintipaikat ovat myös käytössä.
– Toivomme, että Impivaaran kuntosalille löytävät tauon jälkeen niin vakioasiakkaat kuin uudetkin tulokkaat. Impivaaran suositut kuntosalit ovat tärkeä osa kaupungin liikuntapaikkakokonaisuutta, ja onneksi saamme kuntosalit jo nyt käyttöön. Remontin suhteen kaivataan kaikilta kärsivällisyyttä ja ymmärrystä, sanoo uimalaitosten päällikkö Roosa-Mari Neitola.
Ryhmäliikuntatunteja ja kuntosaliohjauksia lisätään Impivaaran tarjontaan, kun nähdään kuntosalien omatoimikäyttäjien määrä Impivaarassa.
Samppalinnassa jatketaan lokakuulle
Samppalinnan maauimala on avoinna 18.10. saakka kelien salliessa. Aukioloaikoihin saattaa tulla muutoksia, mikäli kylmät ilmat haastavat uimareiden turvallisuutta.
Petreliuksen uimahalli jatkaa nykyisillä aukioloajoilla siihen saakka, kunnes Impivaara avautuu. Vesijumpat siellä pystytään käynnistämään vasta Impivaaran avautuessa.
Seurojen käytettävissä ovat 18.10. alkaen Puolalankadulla sijaitseva allas sekä Petreliuksen uimahallin allas yleisöaikojen ulkopuolella.