Artukaisten harjoitusjäähalli ja muut liikuntatilat, tilahanke

Liikuntapaikka- ja lajikeskittymiä halutaan Turku liikuttaa kaikkia -kehittämislinjausten mukaisesti laajentaa Impivaaran ja Kupittaan alueiden sekä Urheilupuiston lisäksi Artukaisiin. 

Artukaisiin rakennetaan harjoitusjäähalli, jossa on kaksi kenttää. Hallirakennus on kooltaan noin 6500 neliömetriä. Halliin saadaan nykyaikaiset puku- ja suihkutilat, joissa on huomioitu hallin käyttäjien tarpeet. Uuden hallin paikalta on kesällä 2025 purettu Messukeskuksen D-halli.

Artukaisten uusi jäähalli korvaa vuonna 2026 käytöstä poistuvan Impivaaran jäähallin. Nykyistä hallia ei voi vuonna 2023 tehdyn kuntotutkimuksen perusteella peruskorjata, eikä jäljellä oleva rakennusoikeus Impivaarassa riitä uuden hallin rakentamiselle ilman nykyisen hallin purkamista.

  • Päätöksenteko

    Kaupunginvaltuusto päätti kokouksessaan 16.12.2024, että kaupunki vuokraa Turun Messukeskuksen rakennuksia uudeksi liikuntakeskuksekseen. 

  • Voimassa
    Kilpailutus- ja toteutusvaihe

    Artukaisiin rakennettavan uuden harjoitusjäähallin rakentaminen on käynnissä. Rakennuttajana toimii Artukaisten harjoitusjäähalli Oy ja pääurakoitsijana Peab Oy.

  • Valmistuminen

    Halli valmistuu vuoden 2026 lopussa.

#toimitilahanke #tilahanke