Hienoa akustiikkaa, yleisölle ja orkesterille toimivampia tiloja ja lisäpotkua Turun kulttuuritarjontaan. Tällaisia toiveita Fuugaan liittyen on Hilkka Urholla, TFO:n pitkäaikaisella kausikorttilaisella.

TFO:n kausikorttilainen Hilkka Urho (Kuva: BriiffiGround)
Hilkka Urho on hankkinut TFO:n kausikortin ensimmäisen kerran jo 1980-luvulla.
Kuva: BriiffiGround

 

Monipuolisesti kulttuuria kuluttava Urho odottaa jo innolla musiikkitalo Fuugan valmistumista.

– Hienon orkesterimme on jo korkea aika saada uudet tilat. Nykyinen konserttitalo ei enää vastaa tämän päivän vaatimuksia ja orkesterilla on siellä aivan olemattomat toimintaedellytykset, hän pohtii.

Paitsi uutta hienoa konserttisalia ja sen tarjoamia mahdollisuuksia Urho odottaa myös arkkitehtonista lisäarvoa, jota Fuuga tuo kaupunkiin.

– Se tulee hienolle paikalle osaksi Kulttuurirantaa ja onhan rakennuksesta havainnekuvien mukaan tulossa todella näyttävä.

Toivon todella, että siitä saadaan helppokulkuinen ja kaikille saavutettavissa oleva tila.

Hilkka Urho, kausikorttilainen

Erityisen suuret odotukset Hilkka Urholla on uuden musiikkitalon esteettömyyden suhteen.

– Toivon todella, että siitä saadaan helppokulkuinen ja kaikille saavutettavissa oleva tila, hän sanoo.

Kausikortti 1980-luvulta asti

Hilkka Urho on yksi Turun filharmonisen orkesterin yli 600 kausikorttilaisesta. Urho on käynyt TFO:n konserteissa koko aikuisikänsä. Kausikortin hän muistelee hankkineensa ensimmäisen kerran jo 1980-luvulla. Vaikka polvivaivat ovat vähän hidastaneet tahtia, hän pyrkii käymään kaikissa TFO:n konserteissa.

– Koetan pitää kiinni siitä, että pääsen aina ensi-iltoihin, hän sanoo.

Urhon rakkaus klassiseen musiikkiin syttyi jo murrosikäisenä, kun hän pääsi kummitätinsä kutsumana oopperaan. Verdin Rigoletto teki häneen lähtemättömän vaikutuksen.

– Hovinarri Rigoleton roolissa olleesta Lauri Lahtisesta tuli täällä Turussa myös minun laulunopettajani, Hilkka Urho paljastaa.

Lisää vetovoimaisuutta

Hilkka Urholla on hyvä käsitys lukuisten esitystilojen käytettävyydestä, sillä on hän yli 30 vuotta järjestänyt teatteri- ja kulttuurimatkoja oman yrityksensä kautta. Tuttuja paikkoja ovat niin Tampere-talo kuin Savonlinna ja Helsingin musiikkitalokin.

– Toivon kovasti, että uusi musiikkitalo lisää Turun vetovoimaisuutta entisestään. Onhan meillä Turussa nytkin vieraina maailman huippunimiä, mutta Fuugassa meillä on tarjota heille erinomaiset puitteet.