Turun koordinoima kansainvälinen verkostohanke tavoitti yli 4 000 oppijaa

Punaiseen huppariin pukeutunut oppilas tietokoneella. (Kuva: Compare Fibre_Unsplash_Kuvituskuva)

Turun kaupunki on kolmen vuoden ajan toiminut menestyksekkäästi Green STEAM ecosystems -verkostohankkeen vetäjänä. Turun kaupungin lisäksi hankkeessa ovat olleet mukana Tallinnan ja Jelgavan kaupungit sekä Turun, Kaunasin ja Tarton yliopistot.

Kansainvälisessä verkostohankkeessa on kehitetty ja edistetty tulevaisuuteen suuntautunutta ja kestävään kehitykseen perustuvaa STEAM-opettajankoulutusta sekä STEAM-opetussisältöjä ja -materiaaleja. Hankkeen tuloksiin voi nyt tutustua englanninkielisen käsikirjan avulla.

– Olemme rakentaneet paikallisia STEAM-ekosysteemejä, joissa koulut, kunnat ja yritykset tekevät tiivistä yhteistyötä. Olemme myös vahvistaneet alueellista osaamista ja tarjonneet nuorille reittejä tulevaisuuden työelämäpolkuihin, kertoo projektipäällikkö Katri Lehtinen.

Vaikuttavaa yhteistyötä 

Verkostohankkeen keskiössä on ollut kestävä kehitys. Lehtisen mukaan yhteistyö on herättänyt sekä kansallista että kansainvälistä huomiota. 

– Kokonaisuus rakentui pitkäjänteisellä ja tiiviillä yhteistyöllä ja tuloksena syntyi alueellisesti muotoutuneita, yhteiseen tiekarttaan nojaavia ekosysteemejä. Hanke on tavoittanut yli 4 000 oppijaa ja vienyt STEAMin osaksi koko koulutusjärjestelmää – korkeakouluja myöten. 

Lehtinen uskoo, että kansainvälisen yhteistyön ansiosta STEAM-pedagogiikka ja kestävän kehityksen osaaminen juurtuvat pysyvästi osaksi eurooppalaista koulutusmaisemaa. 

– STEAM-pedagogiikka on toiminnallista ja se perustuu tekemällä oppimiseen. Tämän ansiosta se sopii myös oppilaille, joilla on vielä kehittyvä kielitaito tai esimerkiksi oppimisvaikeuksia.

Hanke on toiminut Euroopan komission Erasmus+ -rahoituksen turvin.

Pitkäjänteistä STEAM-pedagogiikkaa

Turussa on tehty pitkäjänteisesti STEAM-pedagogiikkaa jo vuodesta 2018, ja kokemukset ovat olleet positiivisia. Visiona on alusta alkaen ollut valmistaa turkulaisia lapsia ja nuoria sellaisiinkin työtehtäviin, joita emme vielä osaa kuvitellakaan. 

– STEAMin avulla lapset ja nuoret oppivat muun muassa ongelmanratkaisu- ja yhteistyötaitoja sekä kokeilemalla oppimista. Näitä taitoja tarvitaan tulevaisuuden rakentamisessa ja aikamme haastavimpienkin ongelmien ratkaisemisessa – yhdessä ja monialaisesti, Lehtinen toteaa.

STEAM tulee sanoista Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics.  STEAM Turku on varhaiskasvatuksen, perusopetuksen ja toisen asteen yhdistävä tiede- ja teknologiapolku, joka tarjoaa eri-ikäisille lapsille ja nuorille oman polun tieteen ja teknologian maailmaan. 

– Eri-ikäisiä oppijoita on alusta alkaen innostettu luovaan ja kestävää kehitystä painottavaan ongelmanratkaisuun. Green STEAM -käsikirja sisältää muun muassa ohjeet STEAM-mallin integroimiseksi koulujen opetussuunnitelmiin, Lehtinen vinkkaa.