Tervetuloa mukaan taiteilemaan Luovaan toimintaan, nauttimaan esityksistä, laulelemaan kesämuskariin ja tunnelmoimaan lasten juhannusjuhlille!
Kesätoimintaa järjestetään 4.6.–27.7.2025
- ma–to klo 10–16.30
- su klo 10–16.30
- Poikkeukset: to 19.6. klo 10–15, su 22.6. ei toimintaa
Taideleirejä ja -kurssia lukuun ottamatta kaikki kesän toimintamme on täysin maksutonta eikä vaadi ilmoittautumista.
Taideleirit ja Taidekurssi
Kesämme käynnistyy tuttuun tapaan Taideleireillä!
Koko kesäkuun leireilemme kädentaitojen ja kuvataiteen, sirkuksen, keppareiden sekä sanataiteen parissa. Koululaisten kesäloman lopulla tarjolla on myös taidekurssi.
Katso leirien hinnat, lisätiedot ja ilmoittautumisajat
Luovaa toimintaa oman elämänsä taiteilijoille
Mitä kivaa juuri tänään tapahtuu? Tule käymään Punaisella taidekatoksella kysymässä!
Luovassa toiminnassa on vaihtuvia kädentaitoteemoja: yhteisen mosaiikkiteoksen taiteilua, färikkäitä sorminukkeja, savitöitä, kaarnaveneitä ja akvarellimonotypiaa. Tarjolla on myös maalaustarvikkeita omatoimiseen taiteiluun.
Punaiselta taidekatokselta saat neuvoa
Punainen taidekatos sijaitsee Sinisen talon (entinen Seikkailutalo) oikealla puolella. Löydät paikalta henkilökuntaa ja ehkäpä myös kadonneen lippiksesi löytötavaroiden joukosta.
Katoksen varjossa voit hengähtää hellepäivänä: käytettävissä on juomavesipiste, pöytiä, tuoleja, syöttötuoleja sekä mikro omien eväiden lämmittämiseen. Kesänaarmujen tullen paikalta löytyy myös pienet ensiaputarvikkeet.
Musisointia suomeksi ja ruotsiksi
Tervetuloa koko perheen kanssa musisoimaan! Kiertävät kesämuskarit ovat tarinallisia tuokioita, joihin sisältyy lauluja, loruja ja rytmejä sekä kaikki sateenkaaren värit.
Musiikkihetkiä on luvassa myös ruotsiksi! Två flöjtister vill landa mitt i Äventyrsparken med flöjt, sång och prat. Barnen får busig musiklek, vuxna får ett skratt - och kanske en spontan allsång i gräset.
Katso tarkemmat tiedot ja ajankohdat linkeistä:
Kesän esitykset ja tapahtumat
Puistopörriäiset ja Tanssivat Kesäkulkurit ilahduttavat maksuttomilla ulkoesityksillään Seikkailupuistossa ja perinteiset Lasten juhannusjuhlat kruunaavat keskikesän!
Kesäsunnuntaisin puolestaan kirppistellään. Kirppistoiminta on tarkoitettu lapsille, jotka voivat myydä itse omia lelujaan ja tavaroitaan toisille lapsille.
Katso tapahtumien tarkemmat tiedot ja ajankohdat linkeistä:
Hyödylliset lisätiedot
- Sinisen talon esteetön ulko-wc on avoinna joka päivä klo 10–18.
- Timantti-teatterin wc on avoinna 29.6.–27.7. ma–to ja su klo 10–16.30
Liittyvät sisällöt:
Liittyvät sisällöt: