Turun kaupunki hankkii jatkossa perustietotekniikkapalvelut CGI Suomi Oy:ltä

Ilmakuva Turun keskustasta meren suuntaan, keskellä kuvaa Aurajoki. (Kuva: Janne Mustonen)

Turun kaupunki on allekirjoittanut perustietotekniikkapalvelusopimuksen yhdessä CGI Suomi Oy:n kanssa.

Nykyisen pääpalvelutoimittajan Tiera Oy:n toiminnot korvaantuvat CGI Suomi Oy:n palveluiksi asteittain syksystä alkaen. Kaupunki arvioi sopimuskaudella saavutettavan useiden miljoonien arvoiset säästöt.

Uuden sopimuksen myötä kaupunki siirtyy malliin, jossa yksi kokonaistoimittaja vastaa sekä nykyisten ICT-palvelujen tuottamisesta että uusien palvelujen kehittämisestä ja käyttöönotosta.

– Olemme erittäin tyytyväisiä uuteen sopimukseen. Se varmistaa Turun kaupungille laadukkaat ja kustannustehokkaat ICT-palvelut ja kyvyn vastata tulevaisuuden digitaalisiin tarpeisiin. Samalla uusi sopimus tukee Turun kaupunkistrategian ja pormestariohjelman tavoitteita kaupunkilaisten palvelujen kehittämisessä ja arjen sujuvoittamisessa.  Kilpailutus oli välttämätön uuden hankintalain vuoksi, mutta näemme sen ennen kaikkea mahdollisuutena uudistaa toimintaa. Yli vuoden mittainen valmistelutyö palkittiin erinomaisella lopputuloksella, sanoo Turun kaupungin tietohallintojohtaja Rami Savila.

Sopimus sisältää keskeiset infrastruktuuri-, pilvi-, loppukäyttäjä- ja tietoturvapalvelut. Sopimuksen myötä Turun kaupunki luopuu omasta konesalistaan, ja jatkossa palvelut tulevat palvelutoimittajan konesalista.

Samalla sopimukseen liittyy liikkeenluovutus, jossa yhdeksän Turun kaupungin tietohallinnon asiantuntijaa siirtyy CGI Suomi Oy:n palvelukseen.