Tutkimuskatsaus: Turun keskustassa viihdytään, tehdään ostoksia ja käytetään palveluja

Ihmisiä kauppatorin kirpputorilla. (Picture: Abo Creatives)

Turun kaupunkitutkimusohjelman rahoittaman tuoreen ”Asiointisyyt, kulkutavat ja rahankäyttö 2025” -tutkimuksen mukaan Turun keskustassa viihdytään ja käytetään rahaa, mutta kulutuksen painopiste on siirtymässä tavaroista palveluihin.

Turun yliopiston kauppakorkeakoulun toteuttaman, haastatteluihin ja verkkokyselyyn perustuvan tuoreen tutkimuksen mukaan tiivis kaupunkirakenne ja hyvä saavutettavuus ovat Turun keskustan keskeiset vahvuudet kauppapaikkana. Ostokset ovat edelleen yleisin syy keskustassa vierailulle, mutta moni tulee myös viettämään aikaa ”muuten vaan”. Eniten rahaa käytettiin päivittäistavaroihin, muotikauppaan sekä kahvila- ja ravintolapalveluihin.

Keskustan läheisyydessä asuvista valtaosa oli liikkeellä kävellen, mutta kauempaa tultiin pääasiassa bussilla tai henkilöautolla. Autoilijoiden keskikulutus oli reilusti suurempi kuin muilla kulkutavoilla tulleilla, mistä johtuen autoilijoiden osuus keskustassa käytetystä rahasta oli huomattavan suuri.

Keskustaan oltiin pääosin tyytyväisiä, vaikka kehittämistarpeitakin tuotiin esille.

– Kompakti rakenne, monipuoliset palvelut ja miellyttävä ympäristö korostuivat näkemyksissä Turun keskustasta, mutta moni vastaaja oli huolestunut erikoisliikkeiden vähentymisestä ja siitä johtuvasta tarjonnan yksipuolistumisesta, toteaa hanketta johtanut professori Heli Marjanen.

Yliopisto-opettaja Anna-Maija Kohijoki summaa, että vaikka Aurajoki, jokirannan miljöö sekä jokivarressa sijaitsevat kahvilat ja ravintolat nousivat ennakko-odotusten mukaisesti vahvasti esiin Turun keskustan vetovoimatekijöinä, myös Kauppatori, Kauppahalli ja kirjasto ovat Turun keskustalle tärkeitä erottautumistekijöitä verrattuna ympäröiviin kaupallisiin keskittymiin.